Powszechnie wiadomo, że maluch, który przed kilkoma tygodniami przyszedł na świat powinien być starannie chroniony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Jego skóra jest bowiem jeszcze zbyt delikatna na tego typu spotkania. W czasie zbliżających się upałów warto wiedzieć, że także Panie, które spodziewają się dziecka powinny w szczególny sposób dbać o siebie o tej porze roku – dla bezpieczeństwa i zdrowia, zarówno własnego jak i dziecka.
Skóra ciężarnej a słońce
Promieniowanie słoneczne zawsze oddziałuje na ludzką skórę. Czasem jest to oddziaływanie ze skutkami takimi jak oparzenia czy rumień, widocznym niemal od razu, naocznie. Zdarza się także, że skutki te pojawiają się dopiero po kilku miesiącach, a bywają nimi różnego rodzaju procesy zachodzące w tkankach skóry, których nie sposób zauważyć gołym okiem. Zaburzenia pigmentacyjne czy osłabienie układu immunologicznego to niektóre z owych długofalowych skutków, które mogą wpłynąć nie tylko na przyszłą mamę ale także na rozwijającego się w jej organizmie malucha.
Promieniowanie UV, odpowiedzialne za pigmentację bezpośrednią skóry, pozwala uzyskać estetyczną opaleniznę, jednocześnie wnikając głęboko w skórę właściwą i powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych czy degradację struktur kolagenu, odpowiedzialnych za kondycję, elastyczność i jędrność skóry.
Dlatego też tak istotne w trakcie ciąży jest odpowiednie dbanie o skórę oraz jej odpowiednią ochronę przed słońcem.
Jak chronić skórę przed słońcem?
Aby odpowiednio zabezpieczyć się przed nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych należy użyć odpowiedniej ochrony jaką są filtry SPF. Skrót SPF określa się jako współczynnik określający czas, który można spędzić na słońcu bezpiecznie, bez narażania się na niepożądane skutki promieniowania. Przykładowo, jeżeli po 20 minutach na słońcu na Twojej ręce mógłby pojawić się rumień, to po zastosowaniu kremu z filtrem SPF 15 ów czas przedłuży się do 5 godzin (20 minut x 15).
Dla pełnego bezpieczeństwa krem z filtrem należy stosować na całe ciało. Bardzo ważne jest także aby odpowiednio chronić głowę oraz – oczywiście – brzuch. Jeżeli w trakcie spaceru zapragniesz usiąść na ławce czy łące, rozkoszując się piękna słoneczną pogodą, pamiętaj aby zawsze osłaniać ciążowy brzuszek. Nawet w przypadku krótkiej wizyty na plaży w stroju kąpielowym należy chronić brzuch zwiewną chustą czy ręcznikiem kąpielowym.
Dodatkowa ochrona skóry
Oprócz doraźnej ochrony przed promieniami słonecznymi warto stosować także środki bardziej długofalowe. Warto wprowadzić do swojej diety bądź zwiększyć ilość produktów zwiększających odporność na promieniowanie UV. Zaliczają się do nich między innymi: marchew, pomidory, bataty, jabłka, groszek, melony, winogrona, kurkuma, imbir, ciemna czekolada, a także orzechy, oliwa czy bazylia.
Chronisz nie tylko siebie
Pamiętaj aby na każdym spacerze w letni dzień mieć przy sobie krem z filtrem, odpowiednie nakrycie głowy oraz dodatkową ochronę na ciążowy brzuch. Nie zapomnij także o właściwym nawadnianiu organizmu. Jeżeli nie czujesz się komfortowo w wysokich temperaturach ogranicz wychodzenie do minimum. Nie obawiaj się niedostatku witaminy D – wystarczy 15-20 minut dziennie na słońcu aby dostarczyć organizmowi potrzebnej dawki. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie kroki.