W ostatnich latach obserwuje się widoczny wzrost liczby ciąż bliźniaczych. Dlaczego tak się dzieje? Wpływa na to ma coraz późniejszy wiek, w którym kobiety decydują się na ciążę. Obecnie bowiem, kobiety decydują się na dziecko po 35 a nawet po 40 roku życia, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej.
Ciąża bliźniacza jest najpopularniejszą, najczęściej występującą ciążą mnogą. Wskutek ciąży bliźniaczej na świat przychodzą bliźnięta dwujajowe lub bliźnięta jednojajowe.
Pozostałe przyczyny ciąży mnogiej
Oprócz wieku będącego najczęstszą przyczyną ciąży mnogiej, prawdopodobieństwo urodzenia bliźniaków zwiększają także skłonności genetyczne – jeśli w rodzinie występują bliźniaki bardzo prawdopodobne, że prędzej czy później ciąża mnoga się powtórzy – oraz ilość przebytych ciąż – ze statystyk wynika, że kobiety po co najmniej dwóch przebytych ciążach mają większe szanse na urodzenie bliźniaków.
Czy można rozpoznać ciążę mnogą bez badania?
Objawy ciąży bliźniaczej nie są wyraźne i dość trudno, zwłaszcza w początkowym okresie, stwierdzić czy po 9 miesiącach na świat przyjdzie jedno czy dwójka dzieci. Istnieją jednak pewne symptomy, które mogą rodzić podejrzenie ciąży bliźniaczej. Są to
- intensywne i dokuczliwe nudności i wymioty,
- dolegliwości żołądkowe, które mogą być spowodowane uciskiem płodów na żołądek,
- duży obwód brzucha, nieproporcjonalny do stopnia zaawansowania ciąży
Jeśli wnikliwie obserwujesz swój brzuch ciążowy z czasem możliwe będzie także wyczucie licznych części drobnych płodu czy też wyczucie trzech części dużych płodu – zazwyczaj dwóch główek i jednej pupy.
Najpewniejszą metodą rozpoznania ciąży mnogiej jest mimo wszystko badanie lekarskie. Po dokładnym przebadaniu lekarz może usłyszeć bicie dwóch serc i stwierdzić obecność dwóch płodów. W takiej sytuacji powinien także wydać odpowiednie zalecenia.
Ciąża mnoga – przydatne informacje
Ciąża bliźniacza wiąże się z większym zapotrzebowaniem przyszłej mamy na kwas foliowy a także witaminę D, wapń, cynk oraz żelazo. Przyszłym mamom bliźniaków zaleca się także przyjmowanie większej ilości produktów pełnoziarnistych i białkowych.
Panie, które spodziewają się bliźniąt muszą przygotować się na większy niż w przypadku ciąży pojedynczej przyrost masy – może on bowiem wynieść nawet 16 do 20 kilogramów.
Badania kontrolne zalecane są w przypadku każdej ciąży, jednak przy ciąży bliźniaczej niezbędna będzie ich większa częstotliwość. Ciąża bliźniacza może być trudniejsza w przebiegu, dlatego przyszłe powinny szczególnie otoczyć się opieką.
Większość bliźniąt rodzi się nawet miesiąc przed terminem. W dobie obecnego rozwoju medycyny i technologii nie jest to duże ryzyko, nie mniej jednak warto pamiętać o tym prawdopodobieństwie. Urodzenie bliźniąt w sposób naturalny jest jak najbardziej możliwe, należy jednak wiedzieć, że częstym przypadkiem tak zwane niegłówkowe położenie jednego z płodów, co najczęściej skutkuje koniecznością wykonania cesarskiego cięcia.
Ciąża bliźniacza bywa niekiedy dużym zaskoczeniem, które to następnie ustępuje, dając miejsce strachowi i niepewności. Mimo kilku różnic, ciąża mnoga nie różni się jednak bardzo od ciąży pojedynczej. Jeżeli pozostajesz pod stałą opieką specjalisty nie ma się czego obawiać. Warto także pamiętać, że podwójna ciąża w rezultacie skutkować będzie podwójną dawką szczęścia i miłości!