Poród w wodzie do Polski dotarł dopiero pod koniec XX wieku. Od tego czasu sposób ten zyskuje na popularności i możliwy jest w coraz większej ilości szpitali. Czy warto decydować się na poród w wodzie? Czy występują jakiekolwiek przeciwwskazania i czym różni się od tradycyjnego porodu?
Na czym polega poród w wodzie?
Woda podczas pierwszych skurczy jak i w trakcie porodu zdecydowanie łagodzi ból, jaki odczuwa rodząca. Może być wykorzystana wyłącznie jako chwilowy środek kojący lub też stanowić środowisko, w którym odbędzie się cały poród.
Podczas porodu w wodzie przyszła mama przebywa w obszernej wannie wypełnionej wodą o temperaturze 36-37 °C. Głębokość wody w wannie porodowej to około 50-60 centymetrów. Temperatura w sali powinna wynosić od 24 do 26 °C. Poród może odbywać się w zwykłej, czystej wodzie lub w wodzie zasolonej. Specjaliści zalecają sól morską w stężeniu 0,9%. W pierwszej fazie porodu rodząca powinna przebywać w wodzie nie dłużej niż przez 30 minut bez przerwy. O ile jednak poród przebiega stabilnie i bez jakichkolwiek nieprawidłowości czas przebywania przyszłej mamy w wannie porodowej jest właściwie nieograniczony. Tak jak w przypadku tradycyjnego porodu, podobnie i w tym wypadku, jego długość bywa bardzo różna – niektórym paniom wystarczy zaledwie godzina lub dwie w wodzie, inne spędzają w wodzie nawet do kilkunastu godzin.
Wanna porodowa powinna być duża, półokrągła i możliwie wygodna dla rodzącej. Spód wanny wyściela się specjalną folią, która gwarantuje stabilność a także ochronę przed bakteriami. Podczas trwania porodu wodę należy na bieżąco wymieniać na czystą.
Po przyjściu na świat dziecko podtrzymywane przez położną przez moment unosi się w wodzie. Następnie przekazywane jest mamie, która może wziąć je w ramiona. Pępowinę przecina się kiedy przestaje tętnić – w przypadku porodów w wodzie często zdarza się, że robi to nie lekarz a świeżo upieczony tata, oczywiście pod czujnym okiem specjalisty.
Zalety porodu w wodzie
Główną korzyścią jaką niesie za sobą poród w wodzie jest znaczne złagodzenie bólu związanego z porodem. Kobiety, które decydują się na ten sposób porodu znacznie rzadziej proszą o środki przeciwbólowe. Zanurzone w wodzie ciało w pewnym stopniu odcina się od niektórych bodźców, dzięki czemu rodzącej łatwiej jest się wyciszyć i skupić na porodzie. Ponadto, woda posiada właściwości relaksujące. Zrelaksowane ciało skutkuje także zrelaksowanym umysłem i spokojem. W wodzie reguluje się także ciśnienie tętnicze organizmu, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa porodu.
Poród w wodzie to także liczne korzyści dla malucha, który ma przyjść na świat. Przede wszystkim, woda jest dla niego zdecydowanie bardziej znanym, a co za tym idzie przyjaznym środowiskiem. Taki poród minimalizuje więc szok, jaki wiąże się z nagłą zmianą otoczenia dziecka. Woda wygłusza dźwięki, izoluje dziecko od bodźców świata zewnętrznego. Woda chroni także błony płodowe, zapobiegając ich pękaniu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji u dziecka.
Przeciwwskazania do porodu w wodzie
Poród w wodzie mimo iż niesie za sobą pewne korzyści, nie jest jednak drogą możliwą dla wszystkim Pań. Istnieją bowiem pewne okoliczności, w których poród w wodzie jest niemożliwy lub niewskazany ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo mamy i dziecka.
Na poród w wodzie nie powinny decydować się panie, które cierpią na nadczynność tarczycy, choroby serca czy nadciśnienie. Nie zaleca się go także w przypadku wad budowy łożyska oraz wad pępowiny. W tych przypadkach dopuszcza się jednak spędzenie w wodzie pierwszej i drugiej fazy porodu w celu złagodzenia bólu związanego ze skurczami i uspokojenia przyszłej mamy.
Poród w wodzie -nawet w początkowych fazach porodu -absolutnie nie powinny wybierać Panie z aktywną infekcją gorączkową, infekcjami intymnymi oraz te, u których poród rozpoczął się za wcześnie. Przeciwwskazaniem w tym wypadku jest również nieprawidłowe ułożenie dziecka oraz zaburzenia zapisu KTG.
Jeżeli planujesz poród w wodzie skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, który udzieli wszelkich niezbędnych rad i informacji na temat owej metody. Lekarz sprawdzi stan zdrowia zarówno Twój jak i mającego się urodzić malucha i wyda zgodę bądź odradzi użycie wanny podczas porodu.