Wiele kobiet planujących ciążę nastawia się na konieczność zdrowego odżywiania się i dbania o rozwijające się w nich życie. Warto jednak pamiętać, że równie ważne jest dbanie o samą siebie ponieważ ciąża to magiczny, cudowny, ale także wymagający czas dla kobiety.
Z racji częstych w ciąży wahań hormonalnych czas ten bywa także trudny dla najbliższych przyszłej mamy. Jak więc wspólnie radzić sobie z huśtawkami nastrojów w ciąży? Co warto wiedzieć aby zrozumieć ich podłoże?
Wahania nastrojów w ciąży – przyczyny
Ciąża to czas, kiedy w organizmie zachodzą różnorodne zmiany, także hormonalne. Hormony zaś w dużej mierze odpowiadają za nastrój człowieka. Nagły wzrost lub spadek któregoś z hormonów to sytuacja naturalna dla ciąży, choć nowa i nietypowa dla kobiety, która do tej pory nie spodziewała się dziecka. Owe nagłe zmiany w gospodarce hormonalnej sprawiają, że przyszła mama może zachowywać się nieco inaczej niż zwykle, czasem irracjonalnie lub bardzo emocjonalnie.
Za zmiany emocjonalne u kobiet w ciąży odpowiadają w głównej mierze takie hormony jak progesteron i estrogen. Te właśnie hormony odgrywają główną rolę w okresie ciąży i to właśnie one sprawiają, że w chwilę po szczerym śmiechu ciężarna może zalać się łzami z zupełnie nieznanych sobie powodów.
Warto regularnie konsultować poziom hormonów tarczycowych podczas trwania ciąży. Jeśli odczuwasz nasilone wahania nastrojów skontaktuj się z lekarzem aby upewnić się, że objawy te mieszczą się w normie.
Nie tylko hormony
Huśtawka nastrojów towarzysząca ciąży nie zawsze wywołana jest zmianami hormonalnymi. Zupełnie naturalnym jest to, że kobieta postawiona w nowej sytuacji odczuwa, obok radości, pewien dyskomfort – niepewność czy lęk przed nowymi, czekającymi ją zadaniami.
Czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych? Czy ciąża przebiega w pełni prawidłowo? Jak poradzę sobie z opieką nad tak małą istotą? Te i wiele innych pytań zadają sobie ciężarne na całym świecie i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Z czasem oraz odpowiednim wsparciem zrozumiesz, że owe obawy są wyłącznie irracjonalnymi lękami związanymi z nagłą zmianą sytuacji i strachem przed nieznanym. Oczywistym jest także, że te wahania i niepewność z łatwością są w stanie zmienić nastrój przyszłej mamy i sprawić, że przynajmniej na początku ciąży nie zawsze będzie ona tryskać radością i energią.
Jak radzić sobie ze zmiennymi nastrojami?
Wahaniom hormonalnym dość trudno jest zaradzić, gdyż stanowią one naturalny proces towarzyszący ciąży. Można jednak na swój sposób radzić sobie ze zmianami humoru, które będą towarzyszyć Ci przez kolejne 9 miesięcy.
Przede wszystkim, pogódź się z faktem, że czekają Cię duże zmiany, że zbliża się zupełnie nowy etap w Twoim życiu – etap, mimo że trudny, magiczny i niezwykły! Nie warto jednak za wszelką cenę uspokajać emocji i tłumić ich w sobie. Psychologowie twierdzą bowiem, że ich przeżywanie jest solidnym przygotowaniem do nowej roli mamy. Oczywiście, jeżeli masz swoje sprawdzone sposoby na poprawę humoru zastosuj je – idź na siłownię, jeżeli stan zdrowia na to pozwala, obejrzyj film czy wypij gorącą czekoladę – nie staraj się jednak wykluczyć całkowicie uczuć i nastrojów towarzyszących ciąży.
Bardzo ważne jest aby na owe huśtawki odpowiednio przygotować swoje partnera. Musi wiedzieć, że zmiany w Twoim zachowaniu nie są Twoją winą. Powinien być dla Ciebie opoką i wsparciem – dzięki temu, razem, łatwiej przezwyciężycie trudy tego czasu.
Wspólnie zapiszcie się na szkołę rodzenia – przygotuje Was do nowej roli i pozwoli dodatkowo zbliżyć się do siebie. Ponadto, bardzo ważna jest po prostu czułość, wsparcie i wzajemne zrozumienie – czasem najlepszym sposobem na rozładowanie sytuacji jest przytulnie i ciepłe spojrzenie.