Ciąża to czas, w którym przybieranie na wadze jest czymś zupełnie naturalnym. Warto jednak wiedzieć kiedy przyrost masy jest jeszcze prawidłowością, kiedy natomiast należy się nad nim zastanowić i skonsultować z lekarzem.
Prawidłowa waga w ciąży
Oczywiście nie ma jednej reguły dla każdej przyszłej mamy. Jednak aby nie martwić się niepotrzebnie o każdy kilogram, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego zdrowia – co jest niezwykle istotne zarówno dla mamy jak i dziecka – warto kontrolować swoją wagę w sposób świadomy i profesjonalny.
Wskazane jest aby podczas każdej wizyty kontrolnej u ginekologa przyszła mama sprawdzała swoją wagę i omawiała ją z lekarzem. Pozwoli to na niemal pełną kontrolę swojego organizmu a także – na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
Jak kontrolować swoją wagę w ciąży?
Bezpieczna ilość dodatkowych kilogramów zależna jest od wyjściowej wagi przyszłej mamy oraz trymestru ciąży.
Warto przed rozpoczęciem monitorowania swojej ciążowej wagi sprawdzić swoje BMI – najlepiej jeszcze przed ciążą lub w jej pierwszych dwóch lub trzech tygodniach.
Czym jest BMI?
Jest to popularny i prosty miernik masy ciała. Stosuje się go do klasyfikacji niedowagi, nadwagi oraz otyłości. Do obliczenia BMI potrzebna jest wyłącznie waga osoby badanej oraz jej wzrost.
Najwięcej przybrać na wadze mogą szczupłe panie, o BMI poniżej 20. Przez całą ciążę ich waga może wzrosnąć nawet o 13 do 18 kilogramów – dla przyszłych mam o szczupłej budowie ciała taki przyrost jest jak najbardziej bezpieczny i mieści się w granicach normy.
Ciężarne o BMI między 20-26 mogą bez obaw przybrać od 11,5 do 16 kilogramów, natomiast przyszłe mamy o BMI powyżej 26 – zaledwie 7 do 11 kilogramów.
Przyrost wagi odbywa się nierównomiernie. W pierwszym trymestrze ciąży kobieta przybiera zazwyczaj najmniej – 1 do 3 kilogramów. Drugi trymestr to okres najintensywniejszego tycia – w tym czasie przyszła mama może przytyć od 6 do 8 kilogramów. Ostatni, trzeci trymestr także wiąże się ze sporym choć już nie tak dużym przyrostem wagi – ostatni etap ciąży to zazwyczaj jeszcze dodatkowe 4-6 kilogramów.
Nieznaczne odstępstwa od normy nie powinny martwić, jednak jeżeli Twoja waga znacznie przekracza dopuszczalny, zdrowy limit, warto aby temu problemowi bliżej przyjrzał się lekarz specjalista. Oczywiście, niepokojącym zjawiskiem jest także zbyt niska waga ciężarnej – owej nieprawidłowości także nie należy lekceważyć, ponieważ może ona skutkować anemią mamy bądź niedostarczeniem odpowiednich dawek substancji odżywczych dziecku.
Pamiętaj! Dbając o swoją wagę podczas ciąży dbasz nie tylko własne zdrowie, ale także o nowe życie, które rozwija się w Tobie!