Co jeżeli nie zdążę do szpitala? Czy ból będzie przeraźliwie silny? Zdołam urodzić siłami natury? Mam dostatecznie szerokie biodra? Czy znieczulenie ma wpływ na dziecko? Ile będzie trwać mój poród? Z pewnością te, ale też wiele innych pytań przewija się w Twojej głowie codziennie przed pierwszym porodem. To zupełnie normalne, że ciąża i późniejsze rozwiązanie wywołuje wiele skrajnych emocji, od radości po stres i obawy, czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Dlatego przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji i porad, które pomogą Ci lepiej przygotować się do jednego z kluczowych wydarzeń w Twoim życiu.
Pierwsze skurcze przed porodem
Pierwsze skurcze sygnalizują, że kluczowy moment nadchodzi, ale bardzo powoli. Zwykle gdy pojawiają się regularnie, co około 10 minut, nie masz powodu do obaw. Pierwsze skurcze dzieli kilka do kilkunastu godzin, od porodu. To czas na krótki spacer, a nawet gorącą kąpiel, która pozwoli Ci złagodzić ból i nieco uspokoić nerwy. Utrzymywanie się w ruchu przyspieszy nieco ten pierwszy etap.
Gdy skurcze zaczynają pojawiać się częściej, to znaczy co około 5 minut, a szyjka macicy zaczyna się rozwierać, to znak że pora wybrać się do szpitala. Zabierz ze sobą wcześniej przygotowaną torbę z wyprawką i spokojnie dojedź do miejsca porodu. Szacuje się, że dzielą Cię co najmniej dwie godziny od rozwiązania.
Pierwszy etap porodu jest zazwyczaj najdłuższy. Skurcze wydłużają się i pojawiają coraz częściej. Co jakiś czas położna będzie mierzyć rozwarcie macicy, a gdy będzie zbyt małe, może podać Ci oksytocynę, która wzmocni i przyspieszy akcję skurczową.
Faza przejściowa
Faza przejściowa następuje wtedy, gdy skurcze występują co 2-3 minuty i trwają tyle samo co odstępy między nimi. Jest to część przysparzająca najwięcej bólu i cierpienia. Pamiętaj jednak, że jeszcze chwila do końca i nadejdzie upragniony moment. Oddychaj głęboko, powoli i regularnie.
Faza parcia
Kolejnym etapem porodu jest faza parcia. Na szczęście trwa maksymalnie do dwóch godzin, zdarzają się sytuacje, w których czas ten jest krótszy. W tej części porodu główka dziecka obniża się. Dziecko wyjdzie przez kanał rodny, dzięki skurczom macicy i silnym ruchom przepony, które nazywa się parciem. Najważniejszą rzeczą podczas tej fazy jest odpowiednie oddychanie, dzięki któremu zarówno Ty jak i dziecko zostaniecie odpowiednio dotlenione. Oddech przeciwdziała również pękaniu naczynek w gałkach ocznych oraz zatrzymywaniu powietrza w policzkach.
Poród łożyska
Gdy maluszek jest już na świecie, jedyne co Ci towarzyszy to ulga, radość i spełnienie. Ból odchodzi w zapomnienie, a jedyne co możesz odczuwać w tym momencie to chęć delikatnego parcia i bezbolesnych skurczów, które są następstwem usunięcia łożyska z macicy.
Całkowity czas porodu
Niestety poród może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Zazwyczaj ten pierwszy jest tym najdłuższym, w którym średnio co godzinę szyjka macicy rozwiera się o centymetr, a do porodu potrzebne jest rozwarcie 10 centymetrów. Późniejsze fazy są krótsze i trwają około dwóch godzin. Z każdym kolejnym porodem czas ten się skraca.
Formalności przed porodem
Zanim położysz się na sali porodowej, musisz złożyć odpowiednie dokumenty w izbie przyjęć i przejść przez badanie ginekologiczne.
Dokumenty, które okażą się niezbędne to aktualna książeczka ubezpieczeniowa, dowód osobisty, kartę ciąży, wyniki badań i oryginał badania grupy krwi.
Podczas badania ginekologicznego możesz być zapytana o skurcze – ich częstotliwość i długość, o odpływ wód płodowych lub ruchy dziecka. Są to typowe, rutynowe pytania, które muszą być zadane przez doktora, w celu określenia bieżącej sytuacji.
Pierwsze chwile po porodzie
Po porodzie zarówno dziecko jak i mama zostają pod ścisłą opieką lekarzy. Noworodek zostaje zważony i zmierzony, a później wykonuje się test APGAR, określający stan niemowlęcia tuż po porodzie.
Tak jak maleństwo, tak i Ty zostaniesz poddana badaniu, lekarz sprawdzi czy nie występuje krwotok i jak często występują skurcze macicy.
Poza wszelkimi badaniami jest to z pewnością magiczny czas dla mamy i jego nowonarodzonego dziecka. To właśnie wtedy następuje pierwszy bezpośredni kontakt ciał, dlatego warto te kilka godzin wykorzystać w pełni.