Kobieta w ciąży zazwyczaj skupia swoje myśli na nadchodzącym dniu rozwiązania oraz na nowych obowiązkach związanych z byciem mamą. Przygotowuje wszystkie niezbędne meble, ubranka, zabawki i akcesoria aby możliwie najlepiej przygotować się do czekającej ją roli. Nic więc dziwnego, że pochłonięte tym wszystkim przyszłe mamy bardzo często zapominają o sobie – przygotowaniu się do porodu oraz połogu.
Czym dokładnie jest połóg?
Należy zacząć od rzeczy podstawowych i uściślić czym tak właściwie jest połóg. Otóż połogiem nazywa się okres następujący bezpośrednio po ciąży i porodzie. Podczas połogu anatomiczne, czynnościowe oraz morfologiczne zmiany związane z ciążą stopniowo ustępują a organizm zaczyna wracać do swojego stanu sprzed ciąży.
Okres ten podzielić można na kilka etapów:
- bezpośredni – trwający przez pierwsze 24 godziny po porodzie
- wczesny – trwający do tygodnia po porodzie
- późny – trwający do 6 tygodni po porodzie
Co powinnaś wiedzieć o połogu?
Przede wszystkim warto pamiętać, że połóg to czas dla mamy, okres, w którym powinna odpocząć i zregenerować swoje ciało po wyczerpującym czasie, jakim jest ciąża i poród. Nie warto poddawać się powszechnej obecnie presji szybkiego powrotu do pełnej sprawności fizycznej i psychicznej oraz szczupłej sylwetki. Oczywiście, powinno to być jednym z poporodowych celów każdej mamy, ale warto dać sobie na to czas – temu właśnie służy połóg.
To także wyjątkowy czas, w którym mama poznaje swoje dziecko. Wykorzystaj te chwile i skup się wyłącznie na sobie i dziecku – odłóż na bok inne obowiązki lub poproś o pomoc bliskich. Te pierwsze tygodnie po porodzie są kluczowe dla przyszłej relacji z dzieckiem, dlatego też warto je celebrować.
W czasie połogu mama uczy się także prawidłowego karmienia piersią. Zarówno po porodzie naturalnym jak i po cesarski cięciu naukę można rozpocząć już w kilka godzin po porodzie. Przy pierwszych próbach ilość pokarmu będzie dość niewielka, jednak nie należy się tym przejmować – będzie ona w stanie zaspokoić także niewielkie potrzeby malucha. Z czasem ilość pokarmu będzie się zwiększać, co da się widocznie zauważyć. Podczas pobytu w szpitalu dowiesz się jak często i w jaki sposób przystawiać dziecko do piersi oraz jakie pozycje są najwygodniejsze zarówno dla mamy jak i dla dziecka.
Niestety, połóg to także mniej przyjemne kwestie związane z przebytym niedawno porodem. Warto wiedzieć, że krwawienie w połogu może utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Jest to proces absolutnie naturalny i nie należy się nim martwić, chyba, że krwawienie byłoby zbyt obfite lub nie ustało po upływie 6 lub 7 tygodni po porodzie – wtedy należy skonsultować się z lekarzem.
Niektóre panie mogą odczuwać dyskomfort i ból przez pierwszych kilka dni po porodzie – powinien on ustać po około tygodniu od rozwiązania. Można w tym wypadku stosować popularne środki przeciwbólowe. Jeżeli ból nie minie lub będzie się niepokojąco nasilać warto skonsultować się ze specjalistą.
Odpoczynek i nauka
Większość objawów towarzyszących połogowi to procesy w stu procentach naturalne. Jeżeli będziesz czuć się niepewnie porozmawiaj po porodzie z lekarzem lub położną – udzielą szczegółowych informacji na temat tego, czego możesz się spodziewać oraz jak sobie z tym radzić.
Nie zapomnij jednak, że połóg to nie czas zmęczenia czy dyskomfortu jaki możesz odczuwać, ale przede wszystkim czas dla Ciebie i dziecka, czas na Wasze pierwsze bliskie spotkanie, a także możliwość zasłużonego odpoczynku.