Ciąża, a później poród to niezwykle stresujący czas, szczególnie dla przyszłych mam. Dlatego zawczasu warto przemyśleć co należy zabrać do szpitala dla siebie i noworodka. Zaleca się spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy nawet kilka tygodni przed planowanym porodem, po to by nie zaprzątać sobie tym głowy, gdy nadejdzie najważniejszy moment ciąży.
W takim razie od czego zacząć?
Kluczowe jest to, by oddzielić rzeczy dla mamy, od tych dla dziecka i stworzyć osobną część na dokumenty. To pozwoli opanować późniejszy chaos i sprawi, że poczujesz kontrolę nad sytuacją.
Najważniejszym punktem na liście są dokumenty, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie osobnej teczki, w której je umieścisz. Co powinno znaleźć się w środku?
Są to:
- dowód osobisty,
- karta przebiegu ciąży,
- NIP pracodawcy lub własny,
- legitymacja ubezpieczeniowa
- wyniki badań (grupa krwi i czynnik RH, HBS, WR, badanie USG po 36. tygodniu ciąży oraz aktualne badanie krwi i moczu)
- skierowanie do szpitala (opcjonalnie).
Kolejnym krokiem jest wyprawka dla Ciebie, czyli przyszłej mamy. Rzeczy, które powinny być na wierzchu to przede wszystkim koszula lub piżama, która sprawdzi się przy karmieniu piersią, podpaski poporodowe i oczywiście klapki pod prysznic. Co więcej powinno znaleźć się w wyprawce dla przyszłej mamy?
Oto lista:
- koszule lub t-shirty, najlepiej rozpinające się z przodu, po to by łatwiej było karmić piersią – 2/3 sztuki,
- biustonosze do karmienia – 2 sztuki,
- szlafrok,
- ręczniki kąpielowe – 2 sztuki,
- kapcie oraz klapki pod prysznic,
- skarpetki,
- kilka par majtek poporodowych,
- wkładki laktacyjne,
- laktator – opcjonalnie, ponieważ często można taki wypożyczyć już w szpitalu,
- wkłady poporodowe,
- przybory toaletowe: (gumka do włosów, mydło, szampon, dezodorant, paczka podpasek krem do twarzy, szczoteczka i pasta do mycia zębów, szczotka do włosów, żel do higieny intymnej,),
- chusteczki higieniczne,
- woda niegazowana,
Oprócz tego przydać mogą się osłonki silikonowe na piersi, maść łagodząca na popękane brodawki i oczywiście coś co przyniesie Ci odrobinę relaksu, czyli książka, czy słuchawki lub telefon.
Dodatkowo warto pamiętać o tym, by zostawić w domu cenną biżuterię, zmyć lakier z paznokci oraz zadbać o ich odpowiednią długość.
Kolejnym krokiem jest spakowanie rzeczy potrzebnych maluchowi. Najważniejsze z poniższej listy są pieluszki tetrowe i ręczniki. Ubranka dla niemowlęcia oczywiście muszą być świeże i wyprane.
Co powinnyście spakować dla maleństwa?
Nasze propozycje:
- pieluszki tetrowe – 2/3 sztuki,
- paczka pieluch jednorazowych,
- body rozpinane na całej długości – 3/4 sztuki,
- pajacyki/śpioszki rozpinane na całej długości – 3/4 sztuki,
- czapeczki bawełniane – 2 sztuki,
- skarpetki – 4 pary,
- rękawiczki-niedrapki – 2 pary,
- rożek lub śpiworek z polaru, który przyda nam się w powrocie do domu,
- kocyk z polaru,
- ręcznik z kapturkiem,
- kosmetyki (krem do pielęgnacji pupy/pielęgnacyjny i krem przeciw odparzeniom),
- paczka nawilżanych chusteczek,
- szczoteczka z miękkim włosiem,
- sól fizjologiczna i jałowe gaziki, które posłużą Ci do przemywania oczu.
Jeżeli do szpitala wybierasz się z osobą towarzyszącą, pokaż jej, gdzie znajdują się poszczególne rzeczy. Ważne, żeby była zorientowana, ponieważ bezpośrednio po porodzie to ona jest odpowiedzialna za podanie ubranek pielęgniarce. Dobrym rozwiązaniem może się okazać spakowanie rzeczy dla niemowlęcia do osobnej torby.
Przygotowana wcześniej wyprawka, na pewno odejmie Ci stresu podczas samego porodu. Na spokojnie, nawet kilka tygodni wcześniej, zacznij dobierać najważniejsze rzeczy, bez których poród i późniejsze dni w szpitalu mogą być nieco utrudnione. To sprawi, że poczujesz pełną kontrolę nad sytuacją, a później ze spokojem będziesz mogła cieszyć się nowo narodzonym maleństwem.
Pobierz: Wyprawka dla mamy i dziecka.