Sen jest niezwykle ważny dla nowo narodzonego dziecka. Wtedy oprócz odpoczynku, rozwija się jego mózg, produkowane są komórki odpornościowe i co najważniejsze wydziela się hormon wzrostu, dzięki któremu dziecko rośnie. Dlatego tak ważne jest, by budziło się wypoczęte i wyspane. A to czy się takie obudzi, zależy od wielu czynników, w których jednym z nich jest odpowiednia pozycja i ułożenie do spania.
Zazwyczaj czas snu dziecka rodzice przeznaczają na wykonanie obowiązków domowych, załatwienie spraw, na które nie mogą sobie pozwolić podczas opieki nad niemowlęciem, czy po prostu na sen i chwilę odpoczynku. Wtedy też nie monitorują jego stanu, dlatego tak ważne jest żeby ułożyć bezpiecznie dziecko do spania, by bez żadnych komplikacji przespało tyle, ile potrzebuje.
Z poduszką czy bez?
Noworodki powinny leżeć bez poduszki, na płaskim, najlepiej twardym materacu. To sprzyja odpowiedniemu rozwojowi kręgosłupa. Płaską poduszkę można podkładać pod główkę dopiero po 6. miesiącu życia. W celu okrycia najlepiej zawijać dziecko w śpiworek lub rożek, po to by zabezpieczyć je przed nasunięciem kołdry na buzię.
Jaka pozycja jest najkorzystniejsza?
Jak twierdzą specjaliści najlepszym sposobem ułożenia dziecka podczas snu jest pozycja na plecach, na wznak, z lekko odchyloną na bok główką, której kierunek powinno się co jakiś czas zmieniać. Dzięki temu zabezpieczysz dziecko przed ewentualnym zachłyśnięciem się podczas ulewania. Jeżeli zdarza się to często i obficie możesz podłożyć maleństwu płaską poduszkę, by głowa i ramiona znajdowały się nieco wyżej.
Pozycja na plecach jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych, jednak nie zawsze można ją stosować. Gdy dziecko choruje na dysplazję stawów biodrowych lekarz może zalecić układanie dziecka w pozycji żabki – na brzuszku z rozstawionymi nóżkami.
Poza tym układanie dziecka twarzą do materaca może być ryzykowne, gdy go nie obserwujesz. Pozycja ta ugniata przeponę i może powodować problemy z oddychaniem. W taki sposób mogą spać dzieci, które potrafią same zmieniać pozycje.
Ułożenie dziecka na brzuchu, kiedy nie śpi, niesie ze sobą wiele korzyści, ale tylko wtedy gdy obecny jest rodzic. Dzięki temu maluch trenuje mięśnie ramion, szyi oraz rąk, co później przekłada się na szybszy rozwój sprawności ruchowej.
Do dziennej drzemki, można układać dziecko na boku, jednak również tylko w wypadku, kiedy możesz stale go doglądać. Maleństwo bardzo łatwo z tej pozycji może przekręcić się na brzuch, skąd nietrudno o niebezpieczeństwo. Pozycji tej unikaj przy problemach z bioderkami dziecka i we wczesnych stadiach rozwoju. Jeżeli jednak dziecko nie potrafi zasnąć inaczej, możesz pozwolić mu ułożyć się w tej pozycji, a gdy nie będzie świadomy, przełóż niemowlę na plecy.
Odpowiednie warunki
Podczas snu warto zapewnić dziecku odpowiednie warunki, które pomogą mu sprawniej zasnąć, a później obudzić się wyspanym i wypoczętym. Pierwszym krokiem jest zapewnienie przestrzeni dla dziecka. Niepotrzebne, a raczej niewskazane okazują się zabawki, misie i przytulanki, a także ochraniacze na szczebelki, które utrudniają przepływ powietrza.
Spokojnemu snu sprzyja odpowiednia temperatura, która wynosi 18-20 stopni Celsjusza. Zanim położysz dziecko spać warto przewietrzyć pokój, a później ubrać je odpowiednio, tak by nic nie krępowało maleństwa.
Pamiętaj, że zdrowy sen w dużej mierze zależy od pozycji, w której ułożysz dziecko, dlatego warto zastosować się do tych zasad, by uniknąć niepożądanych sytuacji, a przy tym dbać o prawidłowy rozwój i samopoczucie maleństwa.