Każde dziecko po urodzeniu poddane zostaje pierwszemu w swoim życiu testowi. Mowa tutaj o skali Apgar, dzięki której oceniany jest stan noworodka na minutę, trzy oraz pięć po jego urodzeniu. Niewiele osób wie, że istnieją także inne testy i skale, które w pewien sposób oceniają nowo narodzonego człowieka. Jest to między innymi skala Brazeltona.
Thomas Brazelton to amerykański pediatra, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tejże dziedziny. Stworzył on skalę, pozwalającą ocenić możliwości i zdolności dziecka.
Założenia skali Brazeltona
Skala Brazeltona to ocena indywidualnych zdolności oraz możliwości komunikacyjnych dziecka. Różni się ona nieco od wszystkich innych badań, ponieważ ma na celu nie tylko rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju noworodka, ale także odkrycie jego możliwości, mocnych stron oraz poznanie swoistego, właściwego dla niego sposobu komunikacji ze światem.
Głównym założeniem badania jest fakt, że człowiek już w pierwszych tygodniach swojego życia jest istotą, która konkretnym zachowaniem reaguje na otaczający ją świat. Badanie opiera się także na założeniu, iż noworodki są istotami społecznymi, posiadają własna osobowość i potrafią ukazywać ją światu na swój własny, indywidualny sposób.
Kiedy i jak wykonuje się badanie?
Badanie wykonuje się zazwyczaj w pierwszych 3 tygodniach życia, jednak nie jest to ostateczny czas – można je bowiem wykonać w ciągu 2 miesięcy od urodzenia. W przypadku dzieci, u których występują pewne nieprawidłowości w rozwoju badanie można zastosować także w późniejszych miesiącach życia.
Badanie wykonuje specjalnie przeszkolona w tym celu osoba. Bacznie przygląda się ona zachowaniu dziecka a następnie ustala jego indywidualny portret, opisujący mocne strony, słabości i najważniejsze cechy charakteru noworodka. Badanie trwa około 30 minut a ocena dziecka wystawiana jest na podstawie obserwacji jego 28 pozycji i 18 odruchów. Bardzo ważne jest aby badanie odbywało się cichym pomieszczeniu, a dziecko było nakarmione.
Obserwacja trwa zarówno w trakcie czuwania noworodka jak i jego snu oraz płaczu. Osoba wyznaczona do wykonania badania sprawdza, jak dziecko reaguje na wybrane bodźce, używając w tym celu takich akcesoriów jak dzwonek, grzechotka, latarka czy zabawka w intensywnym kolorze. Sprawdza się także co wytrąca je ze snu i ile czasu potrzebuje aby się uspokoić i ponownie zasnąć. Badanie obejmuje także obserwację reakcji dziecka na ludzką twarz i głos.
Po zakończeniu obserwacji rodzice dziecka otrzymują wyniki badań, będące szczegółowym opisem noworodka, cech jego charakteru, mocnych i słabych stron, a także instrukcje i wskazówki dotyczące opieki.
Obecnie, badanie metodą NBAS (skalą Brazeltona) zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Dla wielu rodziców jest to przydatna podstawa do dalszego, właściwego i świadomego budowania relacji z dzieckiem. Badanie pozwala zrozumieć noworodka, poznać jego preferencje i potrzeby, tym samym lepiej je spełniając.