Rozszerzenie diety niemowlęcia to ważny etap w życiu zarówno dziecka jak i rodziców. Należy odpowiednio wybrać czas na zmianę oraz właściwie dobrać najodpowiedniejsze składniki pokarmu, których maluch może spróbować po rozszerzeniu diety.
Kiedy rozszerzyć dietę dziecka?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak zazwyczaj jest to okres między 5 a 7 miesiącem życia dziecka. Ważne jest aby nie wprowadzać nowych produktów przez 17 tygodniem, a także nie później niż w 26 tygodniu życia malucha.
Jakie produkty i jak dania podawać dziecku?
Przy rozszerzaniu diety pamiętaj szczególnie o warzywach i owocach – od nich też zacznij rozszerzanie jadłospisu malucha. Warzywa powinny zostać wprowadzona do menu przed owocami, dzięki czemu dziecko bardziej naturalnie i swobodnie przyzwyczai się do ich smaku.
Warzywa to prawdziwe bogactwo różnego rodzaju witamin i minerałów, które wspierają prawidłowy rozwój niemowlęcia. To także źródło błonnika, niezbędnego dla wsparcia procesów trawiennych człowieka. Pierwsze warzywa w diecie dziecka należy dobierać bardzo uważnie – powinny one zawierać wszelkie niezbędne składniki w odpowiedniej ilości. Ich nadmiar, podobnie jak niedostatek, może wywołać niepożądane efekty, takie jak wzdęcia czy bóle brzucha, w przypadku nadmiaru błonnika.
Źródło błonnika w diecie niemowlaka
Aby w odpowiedni sposób dostarczyć niemowlakowi właściwą ilość błonnika należy podawać mu wyłącznie dojrzałe i ugotowane, rozdrobnione warzywa, które nie obciążą jego wciąż delikatnego żołądka.
W diecie malucha do 9 miesiąca życia powinny znajdować się wyłącznie miękkie, drobno pokrojone warzywa i owoce. Dziecko powinno ćwiczyć dzięki nim mięśnie żuchwy, uczyć się właściwego gryzienia i żucia, jednak nie powinny one stawiać zębom zbyt dużego oporu.
Najbardziej wskazane dla niemowlaka warzywa to marchew, ziemniaki, seler, dynia, brokuły oraz pietruszka. Warto pod koniec procesu ich gotowania dodać do garnka odrobinę masła, oleju roślinnego lub oliwy, dzięki czemu zwiększysz wchłanialność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E i K.
Rozszerzanie jadłospisu dziecka najlepiej jest zacząć od podawania maluchowi różnego rodzaju przecierów i zupek jarzynowych, na początku jedno- lub dwuskładnikowych, później bardziej urozmaiconych. Każdy nowy produkt należy wprowadzać do diety powoli i stopniowo, obserwując jednocześnie reakcję organizmu dziecka na dane warzywo czy owoc.
Proste, ale smaczne
Mimo niewielkiej ilości składników z jakiej składać się będą nowe posiłki malucha zawsze staraj się aby były one dla niego jak najbardziej atrakcyjne – zarówno smakowo jak i węchowo czy wizualnie. Możesz urozmaicać dania ciekawymi ozdobami lub podawać je na kolorowych naczyniach. Dzięki temu dziecko bardziej zainteresuje się nowym pokarmem i chętniej go wypróbuje.