Delikatna skóra niemowlęcia wymaga dokładnej i regularnej pielęgnacji. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne przybierają niekiedy nieco zróżnicowane postaci, ze względu na porę roku czy zmianę warunków atmosferycznych.
Innej pielęgnacji dziecko wymagać będzie zimą, kiedy narażone jest na wychłodzenie i przesuszenie skóry, innej natomiast latem, kiedy zagrożenie stanowią intensywne promienie słoneczne docierające do jego skóry.
Skóra niemowlęcia a promienie słoneczne
Doskonale wszystkim znany efekt opalenizny to nic innego jak reakcja obronna skóry na wchodzące w jej strukturę promienie UV. Młodzież i osoby dorosłe mogą w naturalny sposób poradzić sobie z działaniem promieni słonecznych a z pomocą dobrych filtrów także zagwarantować sobie zdrową, estetyczną opaleniznę.
Młoda skóra niemowlęcia nie posiada jednak wykształconego mechanizmu obronnego, który dostatecznie chroniłby ją przed słońcem, dlatego nadmierne wystawianie kilkutygodniowego dziecka na działanie promieni UV może skończyć się oparzeniami słonecznymi. Oparzenia skórne u niemowlęcia mogą w późniejszych latach jego życia skutkować zbyt szybkim starzeniem się skóry, dlatego też przy każdym wyjściu z maluchem należy zachować wszelkie możliwe środki ostrożności.
Bezpieczne wakacje z niemowlakiem
Częste spacery, wychodzenie na świeże powietrze i kontakt ze słońcem są jak najbardziej wskazane dla niemowląt i noworodków, jednakże bardzo istotne jest, aby ów kontakt przebiegał w sposób bezpieczny dla skóry dziecka.
Jeszcze do niedawna wśród rodziców panowało powszechne przekonanie, iż niemowlę powinno być regularnie wystawiane na pełne słońce, w celu dostarczenia jego organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D3, która chroni je między innymi przed krzywicą. Obecnie lekarze zalecają podawanie dziecku witaminy D3 w innej postaci. Potwierdzono także, że organizm niemowlęcia potrzebuje zaledwie 15 minut kontaktu ze słońcem, aby wytworzyć odpowiednią dla siebie dawkę witaminy.
Dzieci, które nie przekroczyły jeszcze szóstego miesiąca życia nie powinny być wystawiane na pełne słońce. Zaleca się przebywanie z niemowlęciem w cieniu lub półcieniu, pod osłoną parasola. Dzieci powyżej szóstego miesiąca życia, w dalszym ciągu powinny mieć ograniczony kontakt z pełnym, mocnym słońcem, jednakże w tym okresie można już użyć w celu ochrony dziecka odpowiedniego kremu z filtrem. Bardzo ważne jest, aby był to krem z filtrem fizycznym, który, w przeciwieństwie do bardziej popularnych kremów z filtrem chemicznym, tworzy na skórze dziecka trwałą powłokę nieprzepuszczającą promieni.
Jeśli wybierasz się z kilkutygodniowym maluchem na wakacje, pamiętaj, aby nie przebywać z nim na słońcu dłużej niż dwie godziny. Warto rozplanować sobie układ dnia na wyjeździe w taki sposób, aby między godziną 11 a 16 nie wystawiać niemowlęcia na działanie promieni UV. Dłuższy spacer lepiej zaplanować na godziny poranne lub wieczorne.
Jeżeli planujesz wakacyjną podróż samochodem pamiętaj, że promienie słoneczne przenikają także przez cienkie samochodowe szyby. Należy zaopatrzyć się w specjalne samochodowe rolety przeciwsłoneczne, które ochronią przed słońcem skórę dziecka w trakcie podróży
Jak ubierać niemowlę latem?
Wiele mam stosuje się do prostej acz popularnej zasady, w imię której należy ubierać dziecko w o jedną warstwę ubrań więcej niż ubiera się siebie samą. Jeżeli na dworze panuje upał i wystarczy Ci zwiewna sukienka, możesz założyć maluchowi cienkie body, następnie przykryć go zwiewnym kocykiem lub nawet pieluchą tetrową. Nie zapominaj jednak o czapce, która chroni główkę dziecka przed ewentualnym słońcem i wiatrem.
Jeżeli wybierasz się na wieczorny spacer po plaży odziej niemowlę cieplej, pamiętając przy tym o konieczności zabezpieczenia jego stóp i dłoni. Są to bowiem delikatne części ciała, będące wyznacznikiem stopnia komfortu termicznego dziecka. Kiedy stopy i dłonie dziecka są ciepłe możemy założyć, że jest ono ubrane odpowiednio do panujących warunków pogodowych.