Wyczekiwane przez rodziców chwile ciszy, kiedy maluch słodko śpi, odpoczywając i nabierając sił przed kolejną lekcją świata często przerywa płacz. Jego przyczyną bardzo często okazują się być dolegliwości związane z brzuszkiem dziecka, takie jak kolka czy gazy.
Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się owych przykrych dolegliwości jest wciąż przez wielu niedoceniany masaż. Jest to nie tylko korzystny dla zdrowia i komfortu dziecka zabieg, ale także jeden z przyjemniejszych sposobów na budowanie wyjątkowych relacji między rodzicem a dzieckiem.
Przyczyny bólu brzucha u niemowląt
O ile ból brzucha bywa częstą dolegliwością u niemowląt o tyle standardowych przyczyn jego występowania jest stosunkowo niewiele. Najczęstszą przyczyną powstawania dyskomfortu jakim jest bolący brzuch jest kolka.
Kolka spowodowana jest najczęściej niedojrzałością układu pokarmowego lub nagromadzeniem zbyt dużej ilości gazów w obrębie brzuszka niemowlęcia. Problem ten jest nieprzyjemny i męczący zarówno dla dziecka odczuwającego dyskomfort jak i dla rodziców, którym towarzyszą głośne krzyki i płacz, z którym niełatwo wygrać.
Jak wykonać masaż brzucha niemowlęcia?
Na miejsce wykonania masażu wybierz ciche, spokojne miejsce o dyskretnym oświetleniu. Idealnym momentem na jego rozpoczęcie jest czas, kiedy maluch jest najedzony – jednak nie bezpośrednio po jedzeniu – i odprężony.
Połóż dziecko na przewijaku łóżku lub innym wygodnym i bezpiecznym miejscu. Możesz położyć je także na dużej poduszce, ułożonej na Twoich kolanach. Do masażu całego ciała rozbierz malucha, do masażu brzuszka wystarczy podnieść koszulkę czy podwinąć śpioszki.
Masaż rozpocznij od nawilżenia skóry dziecka. Nałóż na nią delikatnie niewielką ilość olejku do masażu. Od początku zabiegu mów do dziecka, tłumacz co robisz i utrzymuj kontakt wzrokowy i uśmiechaj się – w ten sposób dziecko, nawet jeśli nie do końca będzie wiedziało co się dzieje, uspokoi się dzięki Tobie.
Wykonuj delikatne lecz pewne ruchy, zawsze w kierunku serca dziecka. Kolistymi ruchami przesuwaj dłonie po całym brzuszku malucha, zwróć także uwagę na okolice pępka. Następnie przejdź do dalszej części masażu – chwyć delikatnie nóżki dziecka i wykonaj nimi tak zwany rowerek. Tego typu ruchy pobudzą trawienie i pomogą dziecku pozbyć się nadmiaru gazów.
Masaż wystarczy wykonywać przez około 5 minut. Bardziej istotna jest regularność jego wykonywania. Przyniesie on bowiem bardziej satysfakcjonujące efekty kiedy będzie powtarzany regularnie, stanie się swego rodzaju rytuałem rodzica i dziecka.
Połącz przyjemne z pożytecznym
Warto znaleźć kilka minut dziennie na masaż niemowlaka. To wyjątkowy czas, możliwość budowania i zacieśniania więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem a także naturalny sposób na pozbycie się lub zminimalizowanie różnego rodzaju dolegliwości.