Przewijanie niemowlęcia to jedna z najbardziej podstawowych czynności pielęgnacyjnych, którą każdy rodzic wykonuje kilkanaście razy dziennie. Jest to, wydawałoby się, czynność niezwykle prosta i oczywista, jednak nawet w przypadku tak powszechnego działania warto zasięgnąć kilku cennych rad. W ten sposób będziesz mieć absolutną pewność, że podczas przewijaniu Twojego malucha towarzyszyć będzie stuprocentowy komfort i bezpieczeństwo.
Kiedy, jak często zmieniać pieluchę?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, w postaci konkretnej liczby czy częstotliwości. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu przewijanie zawsze wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba.
Nie warto ufać zapewnieniom producentów, którzy twierdzą, iż jeden pampers jest w stanie wytrzymać nawet dwanaście godzin. W rzeczywistości, należy przewijać dziecko właściwie po każdym jego załatwieniu się. Tylko taka praktyka zapewni jego delikatnej skórze bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyko odparzeń skóry.
Perspektywa ta może wydawać się niezwykle praco- i czasochłonna, jednak warto wziąć pod uwagę, że maluch tylko w pierwszych miesiącach swojego życia wypróżnia się do kilkunastu razy na dobę. Z czasem liczba ta znacznie spada, a co za tym idzie maleje też częstotliwość przewijania niemowlaka.
Co potrzebne jest do przewijania niemowlęcia?
Oczywiście, pielucha, jednak w żadnym wypadku na tym nie kończy się lista niezbędnych produktów. W trakcie całego procesu przydadzą się także duże waciki i ciepła woda do przemycia pupy malucha, maść lub balsam pielęgnacyjny do pupy, a w przypadku odparzeń – specjalny preparat na tego typu zmiany skórne. Ponadto, na wszelki wypadek warto przygotować sobie ubranko na zmianę i zabawkę, która zajmie malucha podczas przewijania. Przyda się także tetrowa pielucha, którą podłożyć można pod pupę dziecka lub, podczas chwili oddechu dla skóry okryć dziecko aby nie zmarzło.
Przewijanie niemowlaka krok po kroku
Zazwyczaj wystarczy rozebrać dziecko tylko od pasa w dół – nie ma potrzeby narażać malucha na wyziębienie. Po wykonaniu tej czynności przystępujemy do otwarcia pieluszki, którą to następnie zamykamy, łącząc ze sobą przednią i tylną część i delikatnie ściągamy z pupy malucha.
Teraz, przy pomocy mokrych wacików, oczyszczamy skórę dziecka. Należy pamiętać aby tę czynność wykonywać zawsze od przodu do tyłu. Po wstępnym oczyszczeniu można jeszcze przemyć pupę i jej okolice pod bieżącą wodą dla stuprocentowej pewności.
Kiedy mamy już pewność, że nasz maluch jest czysty możemy posmarować go kremem pielęgnacyjnym, oliwką lub – jeżeli zachodzi taka potrzeba – kremem na odparzenia. Następnie dziecko powinno przez kilka minut poleżeć bez pieluchy, przykryte cienką pieluchą tetrową lub kocykiem, aby skóra narażona na odparzenia pieluszkowe miała okazję pooddychać.
Po kilku minutach można już przystąpić do nałożenia czystej pieluchy. Na sprawne nałożenie świeżej pieluszki istnieją dwa sprawdzone sposoby. Pierwszy z nich polega na przełożeniu ręki pod jednym udem niemowlęcia, drugie natomiast łapiąc ręką od góry a następnie podwinięciu jego miednicy i zbliżeniu nóżek do brzucha. Jest to wygodny i bezpieczny dla zdrowia dziecka sposób. Jeżeli przy przewijaniu zastosowaliśmy jedynie przemycie mokrymi wacikami, umożliwia ona dodatkowe sprawdzenie czystości pupy malucha.
Drugą metodą jest sposób na przekręcenie niemowlaka na bok. Przy tym sposobie również chwytamy dziecko za udo i delikatnie przekręcamy je najpierw na jeden. potem na drugi boczek.
Nową pieluszkę zakładamy zawsze napisem do przodu i rzepami do tyłu. Przód pieluszki nakładamy na malucha i zapinamy rzepy – ciasno lecz z wyczuciem. Bardzo ważne jest także aby przy ubieraniu pieluchy zwrócić szczególną uwagę na kikut pępowiny – o ile dziecko jeszcze takowy posiada. Nie powinien ona zostać przykryty pieluszką ani stykać się z jej krawędzią.
Kiedy wszystko jest już gotowe pozostaje nam tylko ubrać malucha, wziąć na ręce i przystąpić do zabaw lub wspólnego poznawania świata.