Ciąża to czas oczekiwania na rozpoczęcie niezwykłej przygody jaką jest macierzyństwo. To także okres, w którym przyszłe mamy starają się możliwie najintensywniej chłonąć wiedzę niezbędną na czas po porodzie. Dowiadują się jak przewijać malucha, jak czym i jak często go karmić oraz jak kąpać niemowlę po raz pierwszy. Wszystkie te informacje są niezwykle istotne, jednak przyszłe mamy powinny pamiętać także o sobie i swoim właściwym przygotowaniu do porodu.
Co zabrać ze sobą na porodówkę, czego spodziewać się podczas pobytu w szpitalu i jak przygotować się na ten ważny dzień? Podpowiadamy!
Przygotowanie do porodu – od czego zacząć?
Bardzo ważne jest aby już od początku ciąży odpowiednio dbać o swój organizm – dla dobra swojego oraz dziecka. Odżywiaj się zdrowo i staraj się utrzymywać aktywność fizyczną. Warto uczęszczać do szkoły rodzenia, w której specjaliści udzielą Ci porad na temat ostatnich dni ciąży oraz porodu.
Spełniaj potrzeby i zachcianki swojego organizmu, ale regularnie sprawdzaj i kontroluj swoje ciało oraz przyrost jego masy.
Od 32 tygodnia ciąży warto jest mieć już spakowaną torbę do szpitala. O tym co zabrać ze sobą do szpitala możesz dowiedzieć się z naszego artykułu, dotyczącego wyprawki dla mamy i dziecka (Wyprawka dla matki i dziecka).
Od 34 tygodnia ciąży warto rozpocząć przyjmowanie herbatek ciążowych oraz herbaty laktacyjnej.
Ostatnie obowiązki domowe
Przed porodem warto także odpowiednio przygotować dom do przyjścia na świat nowego członka rodziny. Pamiętaj, że po porodzie możesz nie mieć czasu i siły na niektóre obowiązki domowe, dlatego warto ograniczyć ich ilość lub znacznie je sobie ułatwić, szczególnie przez pierwsze dni po porodzie.
Ostatnie elementy wyprawki dla dziecka powinnaś zakupić na około 3 do 4 tygodni przed planowanym porodem. Po ostatnich zakupach sprawdź ponownie czy masz w domu wszystko czego będziesz potrzebować kiedy już w Twoim życiu pojawi się niemowlę. Na liście nie może zabraknąć łóżeczka, przewijaka, wanienki, wózka oraz drobniejszych akcesoriów, takich jak komplet ubranek na każdą pogodę, śpioszki, pieluchy oraz odpowiednie preparaty i kosmetyki.
Oprócz zakupów wyprawkowych warto także przed porodem zrobić ostatnie zakupy spożywcze i – jeśli czujesz się na siłach – przygotować sobie na zapas kilka zestawów obiadowych na pierwsze dni po powrocie ze szpitala. Załatw ważne dla siebie sprawy najpóźniej dwa/trzy tygodnie przed porodem. Nie odkładaj ich na ostatnie dni przed terminem, ponieważ może okazać się, że dziecko przyjdzie na świat przed terminem i nie zdążysz ze wszystkimi obowiązkami.
Przygotuj ciało i umysł
Poszerz swoją wiedzę i zapoznaj się z poszczególnymi fazami porodu. Dzięki temu już podczas pobytu w szpitalu będziesz bardziej świadoma sytuacji a co za tym idzie – znacznie spokojniejsza.
Warto także poznać szpital, w którym planujesz rodzić. Niektóre szpitale położnicze organizują specjalne dni otwarte dla przyszłych mam, podczas którym mogą one poznać szpital oraz jego pracowników. Zobaczenie w szpitalu znajomych twarzy w trakcie pełnego emocji dnia porodu z pewnością pomoże nieco ukoić nerwy.
Niezwykle istotnym elementem porodu jest oddychanie, dlatego też warto ćwiczyć je jeszcze przed udaniem się na porodówkę. Pomoże w tym szkoła rodzenia, gdzie doświadczona położna pokazuje przyszłym mamom jak należy oddychać w trakcie konkretnych etapów porodu. Te przydatne rady zapamiętać i ćwiczyć oddychanie także samodzielnie, w domu.
Poród to swego rodzaju wyzwanie dla Twojego ciała, dlatego też warto przygotować je na ten dzień. Pomocna w tym będzie regularna aktywność fizyczna, udział w zajęciach w szkole rodzenia, ale także przyjmowanie odpowiednich suplementów, takich jak napar z liści malin czy olej z wiesiołka. Mają one bowiem wyjątkowo korzystny wpływ na poprawienie elastyczności mięśni macicy. Optymalna dawka to dwie filiżanki dziennie. Podobne właściwości posiadają także daktyle oraz ananas.
Niejedna przyszła mama z pewnością słyszała rozmaite historie na temat porodu i przejść z nim związanych. Nierzadko są to demotywujące a nawet nieco straszne opowieści. Należy pamiętać, że każdy poród, tak jak i każda kobieta różnią się od siebie, dlatego też nie warto porównywać się do koleżanek czy spodziewać się, że Twój poród będzie wyglądał dokładnie tak samo.
Najważniejsze w ostatnich dniach przed porodem jest zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku. Nawet jeżeli obawiasz się porodu, pamiętaj, że to tylko jeden, krótki dzień, który jest początkiem wspaniałej przygody macierzyństwa!