Utrzymywanie najbliższego otoczenia noworodka w odpowiedniej czystości jest niezwykle istotne dla jego bezpieczeństwa i zdrowia, a co za tym idzie, także prawidłowego rozwoju. Bardzo ważne jest utrzymanie w odpowiedniej czystości zarówno ubranek jak i zabawek a także smoczków i butelek noworodka. Butelki smoczki to przedmioty, z którymi dziecko styka się codziennie w sposób niezwykle bezpośredni. Warto więc zasięgnąć rady i poznać szczegóły dotyczące ich właściwego czyszczenia. Dzięki temu wyeliminujesz z otoczenia Twojego malucha takie zagrożenia jak niedomyta butelka czy niewłaściwie oczyszczony smoczek.
Czyszczenie butelek noworodka – informacje podstawowe
Przede wszystkim, należy pamiętać żeby zawsze usuwać resztki jedzenia czy też mleka bezpośrednio po skończonym karmieniu. W pozostałościach pokarmu mogą się bowiem rozwijać szkodliwe dla dziecka bakterie, wywołujące biegunkę czy nawet zatrucie pokarmowe. Jeżeli po kolejnym nocnym karmieniu nie masz siły starannie czyścić butelki zalej ją gorącą wodą i pozostaw do namoczenia. Dzięki temu unikniesz zaschnięcia resztek jedzenie.
O kwestii higieny warto pomyśleć już przy zakupie butelki. Dobrze jest kierować się zasadą, że dobra butelka to taka, którą można w łatwy i szybki sposób dokładnie wyczyścić. Z tego też powodu butelki o nietypowych kształtach powinny być przeznaczane jedynie do picia wody, natomiast butelki proste – do karmienia mlekiem lub innymi pokarmami.
Czyszczenie butelek a wiek dziecka
Czyszczenie butelek i smoczków nie zawsze musi odbywać się w taki sam sposób. Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka czynność ta jest najbardziej wymagająca, należy bowiem sterylizować zarówno smoczki jak i butelki dziecięce.
Akcesoria można poddać sterylizacji elektrycznej, zbliżonej do metody sterylizacji stosowanej w szpitalach. Proces ten trwa około 8 do 12 minut, jest szybki i stosunkowo nieskomplikowany. Nieco szybszą metodą jest sterylizacja butelek w mikrofalówce. Proces ten trwa bowiem około 5 do 7 minut lub też – jeżeli zaopatrzysz się w specjalną butelkę – zaledwie 90 sekund.
Bardziej tradycyjną metodą jest sterylizacja poprzez gotowanie. Wszystkie akcesoria używane do karmienia dziecka umieścić należy we wrzącej wodzie na co najmniej 10 minut. Do sterylizacji należy używać jednego naczynia, pamiętając równocześnie aby nie używać go wyłącznie do odkażania butelek.
Sterylizacja butelek i smoczków możliwa jest także przy pomocy specjalnych tabletek do odkażania. Tabletki rozpuścić należy w podanej w instrukcji ilości wody, tworząc tym samym antybakteryjny roztwór. Należy upewnić się, że butelki są całkowicie zanurzone w roztworze, tak aby wszystkie ich części zostały odpowiednio odkażone. Ten sposób sterylizacji trwa około trzydziestu minut, jednak proces ten przedłużyć można nawet do 24 godzin. Przed każdą sterylizacją należy przygotować nowy roztwór.
Kiedy noworodek skończy sześć miesięcy można już zmienić sposób czyszczenia butelek ze sterylizacji na wyparzanie lub dokładne mycie z odpowiednim detergentem. Wyjątkiem są dzieci o wrażliwym układzie pokarmowym, często cierpiące na biegunki czy inne problemy żołądkowe.
Kiedy dziecko zaczyna raczkować i na swój aktywny sposób poznawać świat, nowo poznawane przedmioty wkładając do buzi, sterylizacja a nawet wyparzanie butelek i smoczków mija się z celem. W tym okresie akcesoria używane do karmienia dziecka można już traktować jak zwykłe naczynia, myjąc je starannie, ręcznie lub w zmywarce – o ile są one do tego przeznaczone.
Pamiętaj aby po sterylizacji, wyparzeniu a także zwykłym umyciu butelek czy smoczków nie wycierać ich ściereczką kuchenną ani papierowym ręcznikiem, pozostawiając akcesoria do samodzielnego wyschnięcia.