Każdy rodzic pragnie możliwie najlepiej chronić swoje dziecko przed wszelkimi możliwymi i ewentualnymi zagrożeniami. Niektóre z nich bywają stałe, inne zmieniają się w zależności od pór roku. Sezonowym, letnim zagrożeniem są z całą pewnością kleszcze, licznie występujące w lasach, parkach i na łąkach, gdzie swój wolny czas chętnie spędzają dzieci i rodzice.
Co należy wiedzieć o kleszczach?
Największą aktywność kleszcze wykazują w godzinach porannych – między 8 a 11 – oraz wieczorami. Kleszcze wyszukują organizm żywiciela dzięki narządowi Hallera, odbierającemu bodźce ruchowe i termiczne.
Trudno zauważalny kleszcz, mimo swoich niewielkich rozmiarów, bywa niebezpieczny. Duża część kleszczy jest nosicielami poważnych chorób, takich jak na przykład borelioza. Zakażenie organizmu żywiciela następuje zazwyczaj w dobę lub dwie po ukąszeniu, dlatego też bardzo istotna jest szybka, natychmiastowa wręcz reakcja.
Jak chronić dziecko przed kleszczem?
Przed spacerem – szczególnie do parku lub lasu – starannie i odpowiednie ubierz malucha, zamiast krótkich spodenek wybierz zwiewne lecz długie spodnie; pamiętaj także o nakryciu głowy. Warto także spryskać się odpowiednimi preparatami przeciw owadom i insektom. Wybierz te specyfiki, które dostosowane są do delikatnej skóry malucha. Jeżeli jednak Twoje dziecko nie toleruje tego typu środków możesz użyć mieszanki olejków, które także nie są przyjemne dla kleszczy.
Najlepszym wyborem będą:
- olejek lawendowy,
- olejek eukaliptusowy,
- olejek goździkowy,
- olejek różany, który odstrasza insekty a także działa bakteriobójczo i antyseptycznie,
- olejek tymiankowy, odstraszający nie tylko kleszcze, ale także komary i meszki; działający antywirusowo i przeciwzapalnie,
- olejek z mięty pieprzowej – ten olejek, z racji jego silnego działania, bezpieczniej jest użyć na ubranie malucha, nie bezpośrednio na skórę, gdyż może wywołać podrażnienia.
Jako alternatywę preparatów lub ich wsparcie można także zastosować specjalne urządzenia elektroniczne odstraszające kleszcze. Są to nieduże gadżety, które mocuje się na ubraniu lub w bliskim otoczeniu dziecka, na przykład na ramie wózka. Urządzenia te, dzięki emisji ultradźwięków blokujących narząd Hallera kleszcza, uniemożliwiają insektom ukąszenie dziecka.
Mimo wszystko sprawdzaj
Nawet przy stosowaniu różnego rodzaju ochrony przed kleszczami warto wyrobić sobie nawyk każdorazowego sprawdzania całego ciała malucha po spacerze. Zajmie to zaledwie kilka do kilkunastu minut, a Ty zyskasz dodatkową pewność, że maluch jest bezpieczny. Szczególnie uważnie warto sprawdzać wszystkie zgięcia, takie jak łokcie czy kolana oraz skórę głowy.
Jeżeli jednak, mimo wszystkich środków ostrożności, zauważysz na skórze dziecka kleszcza, usuń go możliwie najszybciej i najdokładniej lub skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli kleszcz jest mały oznacza to, że wkłuł się niedawno i łatwiej będzie go usunąć, nawet samodzielnie. Możesz zrobić to za pomocą pęsety lub specjalnego narzędzia. Wykonaj szybki i zdecydowany ruch, tak aby usunąć całego kleszcza za jednym pociągnięciem. Następnie dokładnie zdezynfekuj miejsce ukąszenia i obserwuj je przez najbliższe dni – jeżeli w miejscu wkłucia pojawi się rumień natychmiast udaj się do lekarza.