Karmienie piersią to dla każdej mamy niezwykłe wydarzenie, będące istotnym elementem opieki nad niemowlęciem oraz budowania więzi emocjonalnej między mamą a dzieckiem. Duże wyzwanie mają w tym zakresie mamy bliźniaków, które sztukę jednoczesnego karmienia piersią opanowują nierzadko do perfekcji. Jak więc karmić bliźnięta piersią? Jakie pozycje są do tego najbardziej wskazane?
Karmienie bliźniąt piersią – co trzeba wiedzieć?
Karmienie piersią bliźniąt być może na początku wydaje się trudne, jednak warto pamiętać, że wiele kobiet już poradziło sobie z tym zadaniem doskonale i z całą pewnością będzie tak również i w Twoim przypadku. Wystarczy zapoznać się z kilkoma istotnymi poradami lub też zasięgnąć pomocy położnej środowiskowej.
Jednoczesne karmienie bliźniąt, wskazane przez lekarzy, można zacząć już w kilka godzin po porodzie. Zalecana jest przy tym ostrożność, z racji tego, iż bliźnięta zazwyczaj przychodzą na świat poprzez cesarskie cięcie. Jeżeli jednak poród przebiegł bez większych komplikacji możesz bez obaw podjąć pierwszą próbę samodzielnego nakarmienia swoich maluchów.
Najłatwiej będzie ułożyć każde z dzieci na jednym ramieniu – w takiej pozycji nie obciążysz brzucha a dzieci instynktownie zaczną szukać piersi. W późniejszym czasie można nieco zmienić pozycję i układać pociechy brzuszkami do swojego brzucha. Główka dziecka powinna znajdować się w tej pozycji na zgięciu Twojego łokcia.
Bardzo ważną kwestią jest także umiejętne przystawianie dziecka do piersi. Niewłaściwe dostawienie może skutkować tym, że dziecko będzie odmawiało pokarmu lub też przy jego przyjmowaniu będzie połykać także zbyt wiele powietrza, co może skutkować czkawką lub wzdęciami. Pierś należy chwycić czterema palcami od spodu, jednocześnie kładąc kciuk na piersi, powyżej brodawki, w dość sporej od niej odległości.
Dotknięcie brodawką ust lub policzka niemowlęcia wywoła u niego odruch poszukiwania piersi, co z kolei sprawi, że automatycznie otworzy on buzię. W tym momencie należy delikatnie acz pewnie nałożyć buzię dziecka na pierś. W ustach niemowlęcia powinna znaleźć się nie tylko brodawka, ale także znaczna część jej otoczki. Jeżeli poprawnie wykonasz tę operację czubek nosa oraz broda malucha powinny dotykać piersi, a jego ruchy po krótkiej chwili powinny stać się wolne i miarowe. Ważne jest także kontrolowanie dźwięków związanych z karmieniem – jeżeli bowiem daje się słyszeć wyraźny odgłos połykania, oznacza to, że dziecko jest właściwie ułożone i przystawione do piersi. Jeżeli natomiast maluch zamiast połykać cmoka, należy odjąć go od brodawki i ułożyć ponownie.
Cierpliwość i wyrozumiałość
Podczas nauki jednoczesnego karmienia bliźniąt i swoistego docierania się z maluchami bardzo ważna jest cierpliwość. Każde dziecko to wyzwanie a dwa noworodki w tym samym czasie to nie lada próba. Należy przygotować się na to, że przy pierwszych próbach nie zawsze wszystko ułoży się po Twojej myśli. Bądź cierpliwa i – jeśli zajdzie taka potrzeba – karm maluchy pojedynczo – do momentu opanowania sztuki podwójnego karmienia. Bądź spokojna i wyrozumiała, zarówno dla swoich pociech jak i samej siebie i nie poddawaj się – przecież wiadomo, że dla mam nie ma rzeczy niemożliwych!