Wychowywanie dziecka to czas stałych niespodzianek i długo wyczekiwanych przełomów. Pierwsze kroki, pierwsze słowa – te wydarzenia na zawsze zapadają w pamięć dumnych rodziców. Wiele niemowlęcych debiutów to chwile, na które tak długo czeka mama i tata, jednak są też takie, nad którym należy się głębiej zastanowić i rozsądnie je zaplanować. Przykładem tego może być pierwszy posiłek po rozszerzeniu diety niemowlaka. Jak należy tego dokonać i kiedy zdecydować się na poszerzenie jadłospisu malucha?
Rozszerzanie diety – najważniejsze informacje
Czas na rozszerzenie diety dziecka następuje wtedy, gdy jest ono gotowe na przyswojenie spróbowanie nowych produktów. W tym wypadku spróbowanie oznacza umiejętność samodzielnego połknięcia produktu, zmiażdżenia go dziąsłami lub zaczątkami zębów oraz trawienia go i wydalenia. W czasie rozszerzania diety dziecko uczy się zaspokajać swój głód dzięki posiłkom stałym, tak aby w sposób delikatny i płynny mogło przejść z żywienia się mlekiem – poprzez mieszanie mleka i innych potraw – na żywienie się już wyłącznie posiłkami stałymi.
Rozszerzenie diety stanowi wprowadzenie do nowego sposobu żywienia. Podstawą dla malucha w dalszym ciągu powinno być mleko, a nowe pokarmy i ich odkrywanie powinny być przyjemnością zarówno dla dziecka jak i mamy.
Główne cele rozszerzania diety dziecka:
- nauka przyswajania nowych, innych posiłków,
- poszerzanie gamy smakowej dziecka,
- przyzwyczajanie dziecka do zaspokajania głodu posiłkami stałymi,
- zapoznanie dziecka z różnorodnymi zapachami, teksturami czy konsystencjami pokarmu,
- przygotowanie dziecka do wspólnego spożywania posiłków,
- pokazanie dziecku rodzinnych smaków i żywieniowych nawyków panujących w domu.
Pytanie zasadnicze – kiedy?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, są jednak pewne zalecenia i rady, którymi należy kierować się przy wyborze odpowiedniego czasu na podanie pierwszego posiłku w ramach rozszerzonej diety.
Oficjalne zalecenia mówią, że dietę należy rozszerzyć między 4 a 8 miesiącem życia dziecka, a także aby przez pierwsze 6 miesięcy swojego życia dziecko żywiło się wyłącznie mlekiem. Bardzo ważne jest aby pamiętać o powyższych zaleceniach, pamiętając jednocześnie, że nie są one ścisłym nakazami. Jeżeli uważasz, że Twoje 5 miesięczne dziecko jest już gotowe na poznanie nowych smaków możesz śmiało pokusić się o rozszerzenie diety już wtedy. Najważniejsza jest obserwacja malucha i dokładne odczytanie jego potrzeb oraz możliwości.
Za optymalny czas na rozszerzenie diety przyjmuje się jednak okolice szóstego miesiąca życia. Warto zacząć wtedy dokładniej pokazywać dziecku proces przygotowywania posiłków dla całej rodziny. Pozwól maluchowi obserwować Cię w kuchni, poczuć zapach różnorodnych potraw.
Sygnały gotowości na poszerzenie jadłospisu
Jeżeli mimo wszystko obawiasz się podjęcia decyzji, ponieważ nie wiesz czy Twoje dziecko jest już gotowe na rozszerzenie swojego jadłospisu obserwuj je uważnie i postaraj się wyłapać sygnały świadczące o owej gotowości.
Dziecko, które jest już gotowe do przyjęcia innego niż mleko pokarmu powinno już siedzieć samodzielnie bądź z drobnym tylko podparciem, a także wykazywać wyraźne zainteresowanie jedzeniem. Z owym zainteresowaniem powinna łączyć się także umiejętność pochwycenia jedzenia i włożenia go do ust, a także umiejętność samodzielnego i prawidłowego żucia oraz przeżuwania. Bardzo ważne jest także aby u niemowlęcia zaobserwować także zanik odruchu wypychania wszystkiego z buzi.
Jeśli u Twojego dziecka da się zauważyć wszystkie z powyższych symptomów możesz już świadomie i odpowiedzialnie przystąpić do rozszerzania jego diety i ze spokojnym sumieniem zacząć wprowadzać malucha w świat nowych smaków i zapachów.