Skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna i wrażliwa na każde, nawet najmniejsze bodźce, co może w niektórych wypadkach wywoływać niepokój u młodych rodziców. Niemowlę potrzebuje czasu, by jego skóra stała się gładka i bardziej odporna. Zazwyczaj rozwija się do 3. roku życia maleństwa. A więc, jak rozpoznać i poradzić sobie z niepokojącymi zmianami na skórze w pierwszych stadiach rozwoju dziecka?
Rumień noworodkowy
Główną przyczyną występowania rumienia noworodkowego u maleństwa jest niedojrzałość ich gruczołów łojowych. Zwykle występuje on kilka dni po porodzie w postaci plam i zaczerwienień, a później także drobnych krostek wokół buzi i tułowia. Zmiany te znikają samoistnie po około tygodniu, jednak później mogą się nawracać. Rumień noworodkowy nie stanowi zagrożenia dla dziecka i nie wymaga specjalnego leczenia. Pomóc może kąpiel w krochmalu lub z olejkiem specjalnie przeznaczonym dla niemowląt.
Potówki
To nic innego jak zatrzymanie potu pod naskórkiem, z powodu jego utrudnionego przepływu. To również bardzo popularne schorzenie u niemowląt, spowodowane przegrzaniem dziecka, u którego nie wykształcił się do końca system pocenia. Aby zaradzić małym krostkom lub pęcherzykom przypominającym ugryzienie komara, należy ubierać niemowlę w przewiewne ubrania. Dodatkowo staranne mycie delikatnymi preparatami, przyspiesza gojenie się skupisk potówek występujących zwykle wokół karku, szyi, plecach, czy na brzuszku.
Ciemieniucha
To kolejna niegroźna i przejściowa zmiana skórna u niemowląt, zwana wypryskiem łojotokowym. Pojawia się najczęściej w pierwszych tygodniach rozwoju dziecka, z powodu gromadzenia się łoju, najczęściej w okolicach głowy. Wydzielany łój zasycha, przez co powstają tak zwane łuski, które mogą utrudniać dostęp powietrza do skóry głowy i powodować nadkażenia. Jak temu przeciwdziałać? Leczenie ciemieniuchy polega na zmiękczaniu łusek, specjalnym preparatem dla niemowląt, by później wyczesać je ze skóry głowy. Należy robić to bardzo delikatnie.
Trądzik niemowlęcy
Jest on związany z wyrównywaniem gospodarki hormonalnej, po tym jak zanikają hormony przekazywane przez mamę. Zmiany występują od razu po porodzie w postaci czerwonych krostek lub grudek, czasem posiadających biały kolor i skupiają się głównie na twarzy, szczególnie w okolicach brody i czoła. Zazwyczaj trądzik niemowlęcy jest niegroźny i ustępuje po kilku tygodniach jednak, gdy zmiany są bardzo nasilone warto wybrać się do lekarza, który zbada i oceni stan skóry. Poza tym korzystne będzie przemywanie miejsc dotkniętych trądzikiem i zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji.
Pieluszkowe zapalenie skóry
Zwane odparzeniami, powstają wskutek zbyt rzadkiego zmieniania pieluchy, niedokładnego mycia pupy lub częstych upałów powodujących nadmierną wilgotność skóry. W takich sytuacjach najlepiej przemywać okolice krocza, przynajmniej dwa razy dziennie, czystą, przegotowaną wodą. Dodatkowo należy wietrzyć skórę dziecka, a przed założeniem pieluchy posmarować tłustym kremem lub kremem przeciw odparzeniom.
Atopowe zapalenie skóry
Zmiany te pojawiają się w późniejszym czasie, około 3. miesiąca życia dziecka, najczęściej na policzkach, brodzie i czole w postaci grudek, krostek, które mogą się również rozprzestrzeniać na całe ciało. Powodują niespokojne zachowania u niemowlęcia, będące wynikiem nieprzyjemnego swędzenia. Warto wtedy stosować odpowiednie środki pielęgnacyjne, które powinien dobrać dermatolog. Jeżeli zmiany skórne zajmują sporą powierzchnię ciała i są niepokojące, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do specjalisty – dermatologa lub pediatry.
Warto pamiętać o tym, że skóra niemowlęcia jest szczególnie uwrażliwiona na działania z zewnątrz. Dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji po to by przeciwdziałać podrażnieniom i zmianom skórnym. Dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie noworodka z pewnością będzie miało wpływ na jego dalszy rozwój, a później także i na dorosłe życie.