Smoczek to prawdopodobnie jeden z najbardziej charakterystycznych atrybutów niemowlęcia. Codziennie towarzyszy maluchowi w pierwszych miesiącach jego życia, dlatego też niezwykle istotne jest jego właściwe, świadome wybranie. Jakie rodzaje smoczków dostępne są na rynku? Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje i jaki najlepiej wybrać dla swojego malucha?
Rodzaje smoczków dostępne na rynku
Smoczki dostępne obecnie na rynku są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem rozmiaru i kształtu jak i materiału z jakiego zostały wykonane. Niemal każdy rodzaj smoczka ma swoich zwolenników i przeciwników, dlatego warto poznać cechy każdego z nich aby samodzielnie i w pełni świadomie dokonać wyboru.
Przy wyborze smoczka warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego został wykonany. Wyróżnia się smoczki:
- kauczukowe – naturalne i bardziej ekologiczne, jednak mniej trwałe. Smoczki kauczukowe należą do bardziej miękkich; charakteryzuje je także dość charakterystyczny gumowy zapach, który jednak nie przeszkadza maluchom, nieraz wręcz przeciwnie – bywa dla nich większą zachętą.
- lateksowe – to smoczek nieco twardszy niż kauczukowy. Jest on trwały i dość wygodny, a jego najistotniejszą zaletą jest fakt, że najlepiej imituje on pierś mamy. Sporadycznie zdarza się jednak, że niemowlę uczulone jest na lateks, dlatego przed zakupem tego właśnie smoczka warto sprawdzić jaka jest reakcja dziecka na tworzywo.
- silikonowe – charakteryzują się przede wszystkim dużą trwałością. Są bezbarwne i estetyczne; nie wydzielają ani nie pochłaniają właściwie żadnych zapachów i nie wywołują alergii. Są one jednak dosyć twarde i dla niektórych dzieci mogą okazać się zbyt trudne w obsłudze.
Drugą istotną cechą rozróżniającą smoczki dla niemowląt jest ich kształt. Dostępne są bowiem smoczki symetryczne, okrągłe oraz anatomiczne.
Smoczki symetryczne to smoczki o równomiernej budowie, płaskie zarówno u góry jak i u dołu. Są one wygodne, głównie ze względu na fakt, że można podawać je dowolnie do ust dziecka bez obawy o negatywny wpływ na kształtowanie jego jamy ustnej.
Smoczki okrągłe, w kształcie wisienki są węższe przy tarczce i stopniowo rozszerzają się ku górze. Podobnie jak smoczki są wygodne i łatwiejsze w używaniu dla malucha, jednak poleca się je raczej dla starszych niemowląt.
Młodszym niemowlętom oraz tym, które wymagają jeszcze pomocy w kształtowaniu narządów mowy zazwyczaj poleca się smoczki anatomiczne. Są one spłaszczone od dołu i uwypuklone w górnej części, dzięki czemu sprzyjają kształtowaniu się i wzmacnianiu języka. Nie można wkładać ich do buzi malucha w dowolny sposób. Smoczki anatomiczne swoim kształtem najbardziej przypominają brodawkę piersi, co sprawia, że dzieci karmione piersią ćwiczą dzięki nim właściwe chwytanie i ssanie piersi mamy.
Smoczki różnią się od siebie także ze względu na rozmiar. Tutaj jednak należy trzymać się określonych reguł i dostosowywać ich wielkość do wieku dziecka. Zależność ta przedstawia się następująco:
- smoczek 0-3 przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia do trzeciego miesiąca życia,
- smoczek 3-6 to smoczek dla dzieci między trzecim a szóstym miesiącem życia,
- smoczek 6-18 to rozmiar dla dzieci, które ukończyły 6 miesiąc życia.
Zdarza się także oznakowanie literowe, w którym rozmiar A oznacza przeznaczenie dla dzieci od urodzenia do szóstego miesiąca życia, rozmiar B to smoczki dla dzieci między szóstym a osiemnastym miesiącem, natomiast C – powyżej osiemnastego miesiąca życia.
Ważny wybór
Wybór smoczka dla Twojego dziecka zależy od wielu aspektów. Istnieje przekonanie, aby dawać dzieciom twarde smoczki, które szybciej i lepiej ukształtują ich język i jamę ustną. Przeciwnicy twardych smoczków uważają jednak, że lepiej sprawdzi się miękki smoczek o anatomicznej budowie, który ułatwi zarówno mamie jak i dziecku karmienie piersią. Należy dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty oraz zastanowić się nad potrzebami dziecka. Jeżeli nie masz pewności możesz skonsultować się z lekarzem lub logopedą, który doradzi wybór smoczka najlepiej spełniającego indywidualne potrzeby Twojego malucha.