Wśród młodych mam znaleźć można zarówno przeciwniczki jak i zwolenniczki karmienia piersią. Naturalny sposób karmienia jest sposobem częściej zalecanym przez lekarzy, nie mniej jednak posiada on także swoje wady lub też – uciążliwości.
Jedną z nich jest z pewnością konieczność nocnego karmienia noworodka. Kwestia ta zajmuje wiele młodych mam, które zastanawiają jak bardzo nocne karmienie potrzebne jest maluchowi oraz jak często i jak długo należy pozwalać niemowlęciu na nocne posiłki.
Dlaczego nocne karmienie jest ważne?
Przede wszystkim, nocne mleko jest dużo bardziej kaloryczne od mleka, które dziecko przyjmuje w trakcie dnia. To spora dawka niezbędnych dla noworodka mikroelementów, niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju. Nocny pokarm pozwala Twojemu maluchowi zdrowo rosnąć i przybierać na wadze a także wspiera rozwój ośrodkowego układu nerwowego i oka dziecka.
Nocne karmienie bywa także korzystne a nawet niezbędne dla niektórych mam. Jeżeli masz problem z wytwarzaniem pokarmu w trakcie dnia bardzo istotne jest aby karmić nocą. Dzięki temu we krwi wzrasta stężenie prolaktyny, czyli hormonu pobudzającego gruczoły mlekowe.
Nocne karmienie pomaga także dziecku w budowaniu świadomości dnia i nocy, wytworzeniu rytmu dobowego, który sprawi, że z czasem będzie ono budzić się rzadziej. Dzieje się tak za sprawą obecnej w nocnym mleku dużej dawki melatoniny. Jest to hormon snu niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego zegara biologicznego. Naukowcy dowodzą, iż melatonina dostarczana dziecku wraz z nocnym pokarmem pozwala zasnąć mu spokojniej i na dłużej.
Nocne karmienie to także ratunek w przypadku częstych i uciążliwych kolek. Wspomniana już melatonina nie tylko kształtuje naturalny rytm dobowy dziecka i działa usypiająco, ale działa również rozluźniająco na mięśnie przewodu pokarmowego.
Jak często karmić w nocy?
Lekarze najczęściej zalecają częste karmienie kilkutygodniowego noworodka, co 2-3 godziny. Z czasem można stopniowo zwiększać przerwy między posiłkami. Dwumiesięczne dziecko jest już bowiem w stanie przespać spokojnie pięć czy nawet sześć godzin bez konieczności podawania mu nocnego pokarmu.
Czy wybudzać niemowlę na karmienie?
Jeżeli niemowlę, które skończyło już czwarty miesiąc życia spokojnie przesypia całą noc wybudzanie go nie ma sensu. Miesięczny czy dwutygodniowy maluch bądź wcześniak powinien jednak otrzymywać stałe dawki pokarmu, także w nocy, nawet w przypadku gdy sam nie budzi się z głodu.
Jak długo karmić niemowlę nocą?
Lekarze nie podają jednakowego dla każdego niemowlęcia terminu granicznego. Wszystko zależy od dziecka oraz jego rozwoju i potrzeb. Niektóre dzieci nie potrzebują przerwy we śnie na karmienie już po piątym miesiącu, inne potrzebują na to nieco więcej czasu. Ogólnie przyjętą górną granicą jest jednak dwunasty miesiąc życia dziecka. Przyczyną tego jest między innymi fakt, iż roczne dziecko posiada już kilkanaście ząbków –nocne karmienie nie jest już tak wskazane jakkolwiek niektóre dzieci są karmione piersią do późniejszego wieku.