Pielęgnacja niemowlęcia to bardzo wymagający proces. Nowo narodzony człowiek potrzebuje wyjątkowej uwagi i opieki – jest to niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego.
Podczas codziennej pielęgnacji niemowlęcia należy zwrócić szczególną uwagę na jego ciemiączko.
Czym jest ciemiączko?
Ciemiączko to spojenia czaszki niemowlęcia. To miejsca, gdzie krawędzie kości czaszki łączą się ze sobą. Ciemiączka pokryte są elastyczną a jednocześnie bardzo wytrzymałą błoną. Mimo swojej delikatności doskonale ochrania mózg niemowlęcia.
Ciemiączko pełni bardzo istotną rolę w organizmie niemowlęcia znacznie ułatwiając poród dziecka. Dzięki ciemiączku, kości czaszki odkształcają się, dopasowując swoje położenie do kanału rodnego matki. Każdy noworodek posiada nie jedno, a kilka ciemiączek. Najważniejsze są jednak dwa – ciemiączko przednie raz ciemiączko tylne
Problemy związane z ciemiączkiem
Zapadnięte lub uwypuklone ciemiączko
Delikatne ciemiączko reaguje na zachowania dziecka. Jeśli niemowlę donośnie płacze da się dostrzec uwypuklenie czy nawet pulsowanie ciemiączka – w takim wypadku jest to normalne i nie ma się czego obawiać.
Zarastanie ciemiączka
Ciemiączko niemowlęcia w naturalny sposób zarasta między 10 a 18 miesiącem jego życia. Czaszka dziecka stopniowo kostnieje a jego głowa osiąga dojrzałą formę kostną.
Ciemieniucha
Ciemieniucha to najpopularniejsza przypadłość dotycząca ciemiączka niemowlęcia. Ciemieniucha nie jest przypadłością bardzo niebezpieczną, jednak w żadnym wypadku nie należy bagatelizować jej objawów.
Ciemieniucha to schorzenie dotykające skóry ciemiączka niemowlęcia. Objawia się ona widocznymi zmianami skórnymi, przybierającymi postać żółtych łusek, przypominających łupież. Zmiany te występują zarówno na skórze głowy jak i w okolicy brwi dziecka.
Pierwsze objawy ciemieniuchy pojawiają się około 6 tygodnia życia niemowlęcia. Przyczyną schorzenia jest zbyt wysoka produktywność gruczołów łojowych, pobudzonych zazwyczaj hormonami przedostającymi się do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki. Naddatek łoju łączy się ze złuszczonym naskórkiem głowy dziecka, wskutek czego na jej powierzchni powstają żółte, grube łuski.
Jak radzić sobie z ciemieniuchą?
Mimo iż owe zmiany skórne nie są dla dziecka uciążliwe czy bolesne, należy poczynić odpowiednie kroki w celu zniwelowania ciemieniuchy.
W początkowym stadium choroby lub w przypadku jej łagodnego przebiegu wystarczy zastosować domowe metody pielęgnacyjne, takie jak codzienna kąpiel i oczyszczanie skóry głowy poprzez delikatne szczotkowanie miękką szczotką. Nie należy zdrapywać powstałych łusek czy strupków na sucho.
Szeroko stosowanym jest również łagodzący i nawilżający olejek na ciemieniuchę dostępny w aptekach. Należy wybierać olejki o naturalnym składzie, zawierające wyciągi z naturalnych olejków. Te bowiem stanowią bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek naskórka.
Jeżeli mimo stosowania zalecanych środków pielęgnacyjnych i preparatów aptecznych ciemieniucha nie ustępuje warto skonsultować się z lekarzem i poprosić o poradę.