Kilkutygodniowe niemowlę to istota delikatna, wymagająca szczególnej opieki oraz starannej pielęgnacji. U młodych rodziców nierzadko pojawiają się wątpliwości co do właściwej pielęgnacji malucha .
Problematyczną kwestię często stanowią uszy niemowlęcia – różnego rodzaju sprzeczne zalecenia dotyczące ich pielęgnacji mogą wprowadzić rodzica w błąd.
Jak pielęgnować uszy niemowlaka?
Uszy malucha, podobnie jak całe ciało, wymagają starannej i regularnej opieki. Nieodpowiednia higiena uszu może doprowadzić do powstania groźnych dla dziecka infekcji. Kręta powierzchnia małżowiny to miejsce, gdzie szybko i łatwo zbiera się brud i kurz, który – nieusunięty dostatecznie szybko – może przedostać się do ucha środkowego i wewnętrznego.
W uszach malucha – jak i dorosłego – zbiera się także woszczyna, która w nadmiarze nie powinna zalegać w małżowinie. Jest ona jednak naturalną wydzieliną gruczołów, dlatego też warto pamiętać, aby nie usuwać każdego jej milimetra za wszelką cenę – staraj się utrzymać uszko w czystości, jednak pamiętaj, że bezpieczniejsza dla malucha jest odrobina wosku niż czyszczenie ucha patyczkiem. Woszczyna pełni w uchu także pewne funkcje ochronne – nadaje odpowiednie pH ucha oraz wychwytuje zanieczyszczenia.
Co z patyczkami?
Lekarze zgodnie twierdzą, że patyczki higieniczne do uszu są absolutnie niewskazane przy pielęgnacji niemowlęcia. Chodzi tu jednak o przewód słuchowy – nie powinnaś oczyszczać go patyczkiem, gdyż znaczna część zanieczyszczeń w ten sposób przedostaje się w głąb ucha, co daje efekt zupełnie odwrotny i może prowadzić do zatkania ucha i niebezpiecznych infekcji.
Patyczki higieniczne możesz jednak stosować do czyszczenia zewnętrznej części małżowiny – delikatnie możesz oczyścić małżowinę patyczkiem nasączonym wodą, pamiętając by nie zbliżać go do części wewnętrznej ucha.
Zwyczajna ostrożność
Przy pielęgnacji ucha, podobnie jak i całego ciała niemowlaka, ważna jest ostrożność, cierpliwość i czułość. Podczas codziennych kąpieli, możesz zmoczyć uszy malucha, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań lekarza. Pamiętaj jednak, aby dokładnie osuszyć je po skończonym myciu, aby zminimalizować ryzyko infekcji bakteryjnej czy grzybiczej.
Do codziennej pielęgnacji uszek malucha stosuj wyłącznie ciepłą wodę oraz specjalne mydło czy płyn do kąpieli – w żadnym wypadku nie ma potrzeby stosowania wody utlenionej, spirytusu czy innych środków dezynfekujących, które mogą jedynie uszkodzić delikatną skórę i uszy dziecka.