Potówki to nic innego jak niewielkie pęcherzyki, wypełnione płynem, które najczęściej pojawiają się gdy nadchodzą cieplejsze dni. Znacznie częściej można spotkać je u niemowląt, niż u dorosłych, a to dlatego że nowo narodzone dzieci nie posiadają w pełni wykształconego mechanizmu termoregulacji. To powoduje utrudnienia w wydzielaniu się potu, co łatwo prowadzi do występowania potówek na skórze dziecka.
Jak wyglądają potówki u niemowląt?
Potówki najczęściej powstają w miejscach, które szczególnie narażone są na pocenie i przegrzanie. Najczęściej są to tylne okolice główki, szyi, pleców, czy okolic pieluszkowych. Typowe miejsca to również zgięcia kolan, czy łokci, do których dostęp powietrza jest utrudniony.
Wyróżniamy potówki zwykłe, białe i czerwone. Pierwsze z nich występują w postaci małych pęcherzyków, które wypełnia płyn. Są bardzo podobne do białych, w których wydzielina ma nieco inny, bardziej mętny kolor. Potówki czerwone są już nieco większe i występują w postaci czerwonych plam z ropną zmianą na wierzchu. Ta odmiana łatwo może zmienić się w krostki.
Przyczyny występowania potówek u dzieci
Przyczyn może być wiele, ale najczęstszą z nich jest nieprawidłowa higiena i pielęgnacja skóry dziecka. Potówki pojawiają się też w wyniku przegrzania skóry niemowlęcia, co może być konsekwencją zbyt ciepłego ubierania. Kolejną z przyczyn występowania tych zmian skórnych może być zbyt intensywne używanie oliwki i za rzadkie kąpiele dziecka.
Jak zapobiegać powstawaniu potówek?
W celu zapobieganiu powstawaniu potówek najlepiej będzie, jeżeli zwrócisz uwagę na odpowiednią temperaturę, która panuje w pokoju dziecka. Dodatkowo nie przegrzewaj go, kolejnymi warstwami ubrań, czy kocy. Wybieraj okrycia tetrowe, które posiadają korzystniejszy materiał przepuszczający powietrze. Zwracaj uwagę na materiały, z których wykonywane są ubranka dla dziecka. Bawełna świetnie się sprawdzi w tym wypadku, bo nie powoduje nadmiernego pocenia się ciała, dlatego warto postawić na ten materiał.
Przy okazji zmiany pieluszki, pozwól malcowi poleżeć chwilę bez niej. Dzięki temu jego skóra przewietrzy się, co pomoże zapobiec występowaniu potówek.
Kąpiele powinny być częste, najlepiej raz dziennie i wykonywane regularnie. Po niej możesz pozostawić dziecko na chwilę bez ubrań, dzięki czemu skórze, narażonej bardziej na występowanie potówek, dostarczysz odrobinę więcej powietrza.
Jak leczyć potówki?
Potówki mogą być drażniące dla niemowlęcia. Mogą powodować swędzenie, pieczenie, a nawet szczypanie. Dlatego dziecko w czasie ich występowania może być marudne, płaczliwe i rozdrażnione. Brak jakiejkolwiek interwencji może szkodzić malcowi i przerodzić potówki w infekcje. Dlatego też, jeżeli potówki występują na skórze niemowlęcia przemywaj je wacikiem i przegotowaną wodą, nie wyciskając ich. Dodatkowo przemywaj skórę dziecka odpowiednimi preparatami, bez SLS-ów, a następnie dokładnie osuszaj skórę.
Popularną metodą jest kąpiel dziecka w krochmalu lub nadmanganianu potasu, dostępnego w aptekach. Ten sposób pielęgnacji powinien ukoić i przyspieszyć gojenie się ran. Taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.
Jeżeli zmiany te wyglądają niepokojąco, najlepiej będzie gdy skorzystasz z usług specjalisty. Jednak najważniejsze, by nie zapominać o odpowiedniej pielęgnacji, ubieraniu dziecka w przewiewne materiały i nie przegrzewaniu go.