Uwydatniony brzuch to podstawowy i najbardziej namacalny, widoczny objaw ciąży. Jest on przedmiotem wielu dyskusji oraz mitów i przesądów dotyczących ciąży. Od czego naprawdę zależy kształt i wielkość brzucha a co stanowi jedynie dawne mity, które traktować należy z przymrużeniem oka?
Mity dotyczące ciążowego brzucha
Dawniej uważano, że z kształtu ciążowego brzucha niczym z książki wyczytać można płeć spodziewanego niemowlęcia. Dawne przekonania mówią o ostrym, nisko położonym brzuchu mam spodziewających się syna. Patrząc od tyłu na przyszłą mamę chłopca nie rozpozna się u niej stanu błogosławionego, bowiem rozszerzenie talii i boków jest u niej nieznaczne.
Przyszłe mamy spodziewające się dziewczynki to z kolei według przekonań panie o krągłych kształtach i bardzo wyraźnym, okrągłym brzuchu ciążowym. Ponadto, dawniej wierzono, iż rozwijająca się w brzuchu mamy dziewczynka zabiera jej część urody, dlatego, rzekomo, oprócz dużego, okrągłego brzucha i zaokrągleń na twarzy pani spodziewające się córek częściej borykają się z problemami skórnymi
Fakty na temat ciążowego brzucha
Od czego naprawdę zależy kształt ciążowego brzucha przyszłej mamy? Przede wszystkim jest on warunkowany przede wszystkim budową ciała sprzed ciąży. Szczupłe pani spodziewać się mogą małego, spiczastego brzucha ciążowego, który przez pierwsze miesiące ciąży może być nawet ledwie zauważalny. Z kolei panie o wydajniejszych kształtach w ciąży będą mieć okrągły i wydatny brzuch.
Oprócz wymiarów i figury przyszłej mamy, kształt brzucha warunkuje także wielkość malucha w nim rosnącego. Oczywistym jest, że jeśli maluch rozwijający się w brzuchu mamy jest sporych rozmiarów, duży będzie także ciążowy brzuch, jeśli natomiast dziecko nie rośnie aż tak znacząco, także i brzuch ciężarnej pozostanie mniejszy. Równie duży wpływ na wielkość brzucha ma także ilość wód płodowych. W przypadku ich dużej ilości nawet drobny maluch może skrywać się w sporym, okrągłym brzuchu ciążowym. Ilość wód płodowych jest natomiast indywidualną kwestią każdej mamy i zależy w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na wielkość, a właściwie kształt ciążowego brzucha jest sposób ułożenia się w nim dziecka. Rozróżnia się trzy podstawowe pozycje dziecka w brzuchu mamy:
- poprzeczną
- skośną
- prostą
W przypadku pozycji skośnej oraz poprzecznej brzuch przyszłej mamy będzie szeroki i okrągły, natomiast pozycja prosta daje nieco mniejszy, bardziej płaski, podłużny brzuch ciążowy.
Kształt brzucha a ruch dziecka
Należy pamiętać, że dziecko w trakcie życia płodowego często rusza się i zmienia swoją pozycję, co także może mieć wyraźny wpływ na chwilowy kształt brzucha ciężarnej. Wskutek ruchów malucha brzuch przyszłej mamy może ulec spłaszczeniu lub odwrotnie – wybrzuszyć się dodatkowo w niektórych miejscach. Wiele dzieci w życiu płodowym cierpi na niegroźną czkawkę, co także może być wyraźnie odczuwalne dla mam. Jeżeli odczuwasz swoiste, rytmiczne pukanie wewnątrz brzucha, jednocześnie zauważając jego drganie oznacza to, że maluchowi dokucza niesforna przepona.
Przed porodem, kiedy dziecko układa się już do wyjścia na świat, brzuch także nieco zmienia swój kształt. Jego główne wybrzuszenie przenosi się bowiem w dolne jego partie. Nie należy się owym zjawiskiem martwić – jest to naturalna kolej rzeczy.