Nowo narodzone dziecko to niezwykle wrażliwa istota. Jego delikatna, nieprzystosowana do nowego otoczenia skóra wymaga starannej opieki. Suchość skóry, wypryski czy inne niedoskonałości skórne to częsta przypadłość, z którą borykają się rodzice noworodków.
Przyczyny zmian skórnych
Wysypka na skórze dziecka może mieć bardzo różnorodne podłoże. Zdarza się, że niedoskonałości takie jak zaczerwienienia czy krostki są skutkiem występującej u noworodka alergii czy choroby zakaźnej, takiej jak różyczka czy szkarlatyna. Przyczyną bywają także problemy dermatologiczne lub hormonalne a także genetyczne.
Jeżeli w rodzinie powszechnie występują problemy z suchością skóry można spodziewać się podobnych objawów także u dziecka. Suchości skóry towarzyszą z kolei często zmiany w postaci wyprysków. Wiele z nich łatwo zdiagnozować i zniwelować w ciągu zaledwie kilku czy kilkunastu dni, jednak pojawiają się także zmiany trudne, które warto pokazać lekarzowi w celu ich dokładnej analizy.
Rodzaje zmian skórnych
Do najpopularniejszych zmian skórnych i wyprysków zaliczyć można:
Trądzik niemowlęcy
Jego przyczyny nie są to końca znane. Lekarze przypuszczają jednak, iż jest on spowodowany hormonami mamy, które oddziałują na dziecko zarówno w życiu płodowym jak i podczas karmienia piersią. Inną często podawaną przyczyną trądziku niemowlęcego jest nadmierne przegrzanie dziecka.
Trądzik niemowlęcy pojawia się najczęściej w miejscach dobrze ogrzanych, na przykład na czole, które często zasłonięte jest czapeczką czy też na policzku, na którym częściej śpi dziecko. Zmiany wyglądem przypominają potówki, przybierają formę czerwonych plamek.
Zazwyczaj trądzik ustępuje samoistnie po kilku tygodniach czy miesiącach. Wystarczy zachowanie odpowiedniej higieny i przemywanie zmian przegotowaną wodą. Zazwyczaj trądzik nie wymaga interwencji lekarza, jeśli jednak utrzymuje się on wyjątkowo długo a zmiany stają się coraz bardziej widoczne należy skonsultować się z pediatrą bądź dermatologiem.
Egzemę
Jest to stan zapalny skóry powodujący liczne zaczerwienienia. Skóra staje się sucha i popękana. Najczęściej pojawia się na policzkach, następnie – na całej twarzy dziecka. Egzema to zmiany skórne o podłożu alergicznym, najczęściej spowodowane alergią kontaktową, zatem aby wyeliminować ryzyko jej wystąpienia lub zniwelować objawy należy usunąć z otoczenia dziecka alergeny mogące powodować zmiany. Najczęściej są to kosmetyki lub proszek do prania, rzadziej niektóre produkty spożywcze czy też antybiotyki.
Skóra dziecka z egzemą wymaga szczególnej opieki oraz systematycznego nawilżania delikatnymi preparatami.
Pokrzywkę
Jest to zmiana skórna przypominająca efekt poparzenia pokrzywą. Na skórze pojawiają się czerwone bąble o różnej wielkości. Zmianom skórnym towarzyszy także uciążliwe swędzenie. Pokrzywka, podobnie jak egzema, jest silną reakcją alergiczną. W tym jednak przypadku najczęstszym alergenem okazuje się być jeden ze składników pokarmu bądź leku.
Pokrzywka najczęściej znika po zaledwie kilku dobach, rzadziej utrzymuje się dłużej, około kilku tygodni. Jej leczenie powinno odbywać się w porozumieniu z lekarzem. Należy wyeliminować szkodliwe alergeny oraz zastosować doraźne środki zalecone przez specjalistę.
Odparzenia
Są to prawdopodobnie najczęstsze problemy skórne pojawiające się w wieku niemowlęcym. Odparzenia powstają najczęściej wskutek podrażnienia delikatnej skóry dziecka amoniakiem, do czego dochodzi w przypadku zbyt rzadkiego zmieniania pieluchy noworodka.
Początkowo, odparzenia przybierają jedynie formę zaczerwienienia skóry, jednak nieleczone z czasem mogą przerodzić się w krostki i nadżerki. Należy niezwłocznie przystąpić do czynności niwelujących zmiany skórne. Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiednią higienę dziecka oraz jego częste przewijanie. Przy każdej zmianie pieluchy należy dokładnie przemyć lub przetrzeć okolice pupy dziecka a następnie dokładnie je osuszyć. Warto także odczekać chwilę przed założeniem nowej pieluchy aby dać skórze możliwość odpowiedniej wentylacji. Szerzej o pieluszkowym zapaleniu skóry pisaliśmy także w jednym z naszych poprzednich artykułów, który znajdziecie tutaj.
Zmiany skórne u niemowląt najczęściej spowodowane są obecnymi w jego otoczeniu alergenami lub niewłaściwą dbałością o skórę dziecka. Bardzo ważne jest aby nie pomijać żadnego z etapów codziennej pielęgnacji. Stosuj odpowiednie kosmetyki i preparaty, dopasowane do delikatnej i wrażliwej skóry dziecka, każdą czynność wykonuj pewnie i starannie, a zapewnisz swojemu maluchowi zdrowie i możliwość prawidłowego rozwoju.