Alergia to problematyczna przypadłość, dotykająca osoby właściwie w każdym wieku. Nie tylko dorośli czy młodzież, ale także niemowlęta, będące na tym świecie dopiero od kilku tygodni, narażone są na szkodliwe działanie alergenów.
Najczęstsze przyczyny alergii u niemowląt
Alergia u niemowląt może pojawić się już w pierwszych tygodniach życia. Najczęstszymi jej przyczynami są alergeny obecne w pokarmie oraz najbliższym otoczeniu dziecka. U niemowląt zazwyczaj występują alergie pokarmowe.
Alergie pokarmowe wywoływane są przez takie alergeny jak:
- białko jaja kurzego,
- białko mleka krowiego,
- ryby,
- zboża,
- pomidory,
- czekolada,
- pleśnie,
- soja,
- owoce morza
Niebezpieczne dla niemowlęcia są także tak zwane alergeny wziewne, które mogą powodować katar, wysypkę lub nawet atopowe zapalenie skóry.
Alergenami wziewnymi mogą być
- kurz,
- pyłki traw,
- pyłki innych roślin,
- zarodniki grzybów,
- naskórek zwierząt domowych
- pierze,
- dym papierosowy,
- smog
Objawy alergii u niemowląt
Najczęstsze objawy alergii u niemowląt to zmiany skórne, dolegliwości pokarmowe oraz katar. Zmiany skórne to wszelkiego rodzaju wysypki, pokrzywki a także objawy atopowego zapalenia skóry oraz świąd. Dolegliwości pokarmowe wywołane alergenami to najczęściej nudności, wymioty, biegunka oraz kolka. Ponadto, w niektórych przypadkach silnych reakcji alergicznych może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego.
Atopowe zapalenie skóry
Alergia przybiera także postać atopowego zapalenia skóry. Jej objawy bywają uciążliwe i nieprzyjemne dla niemowlęcia, dlatego należy bacznie obserwować skórę dziecka i reagować na zmiany w niej zachodzące.
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt objawia się zazwyczaj zaczerwienieniem dużych obszarów skórnych, nadmiernym wysuszeniem naskórka, jego liszajowaceniem oraz uciążliwym świądem. W bardzo zaawansowanej, ostrej fazie może ono także objawiać się grudkami i pęcherzykami widocznym na skórze. U niemowląt zmiany te najczęściej widoczne są w okolicy twarzy i szyi.
Źródeł atopowego zapalenia skóry bardzo często szukać można w czynnikach genetycznych, w następnej kolejności – środowiskowych.
Jak zapobiegać alergii?
Warto wiedzieć, że już w trakcie trwania ciąży można podjąć odpowiednie kroki mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii u niemowląt. Jednym z nich jest stosowanie bogatej i urozmaiconej diety. Przyjmowanie dużej ilości produktów zbożowych, warzyw i owoców, produktów mlecznych bogatych w probiotyki zmniejszy ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. Zalecane jest także przyjmowanie cynku, witaminy E oraz D.
Najlepszą formą ochrony dziecka przed alergią jest karmienie piersią. Naturalny pokarm zawiera unikalną kompozycję potrzebnych dziecku składników odżywczych. Eksperci zalecają karmienie piersią przynajmniej przez 4-5 pierwszych miesięcy życia dziecka.
W przypadku karmienia piersią, po 6 miesiącu zaleca się rozpoczęcie rozszerzania diety dziecka, zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry. Jeśli natomiast dziecko karmione jest sztucznie proces ten można rozpocząć już po 4 miesiącu życia. Produkty, które najczęściej uczulają – mleko, cytrusy, ryby czy soję – należy wprowadzać do diety dziecka po konsultacji z lekarzem.
Bardzo ważne jest, aby bacznie obserwować dziecko i monitorować wszelkie niepokojące zmiany i zachowania, które mogą świadczyć o alergii. Należy jednak pamiętać, że nie każda nieprawidłowość skórna oznacza uczulenie – u niemowląt często pojawiają się także potówki czy odparzenia, które nie wymagają tak długofalowego leczenia.