Od pierwszego dnia życia dziecka rodzice starają się o jak najlepszą opiekę nad nim – wyszukując najskuteczniejsze sposoby na wzmocnienie jego odporności, ucząc się jego właściwej pielęgnacji i obdarzając olbrzymią dawką miłości. Czasem jednak wyłącznie troska rodziców nie wystarcza i należy zabrać malucha do lekarza. Jak przygotować się do pierwszej wizyty u pediatry? Co zabrać ze sobą do gabinetu i jak poradzić sobie z nowym wyzwaniem?
Pierwsza wizyta – kiedy?
Oczywiście, trudno tu mówić o ściśle, odgórnie określonym czasie, w którym każdy nowo narodzony maluch powinien odbyć swoją pierwszą wizytę u lekarza. Po urodzeniu dziecko styka się z przedstawicielem służby zdrowia podczas patronażowej wizyty położnej, podczas której sprawdzany jest ogólny stan zdrowia malucha i kondycja młodej mamy.
Jeżeli noworodek urodził się zdrowy, w terminie, z odpowiednią wagą i stosunkowo bezproblemowo taka wizyta najprawdopodobniej powinna wystarczyć maluchowi na pierwsze 4 tygodnie życie. Mniej więcej po ukończeniu 4 tygodnia należy bowiem udać się z noworodkiem na pierwszą wizytę u lekarza.
Pierwsza wizyta w gabinecie – lista niezbędników
Aby pierwsza wizyta u lekarza przebiegła sprawnie warto pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach, jakie należy wziąć ze sobą. Na wizytę ubierz malucha w wygodne ubranko, które zdejmuje się szybko i łatwo. Ponadto, pamiętaj o zabraniu:
- książeczki zdrowia,
- karty wypisowej ze szpitala,
- pieluchy tetrowej,
- zapasowej pieluchy,
- nawilżone chusteczki,
- ubranko na przebranie,
Przebieg wizyty
Na początku wizyty podaj lekarzowi książeczkę zdrowia oraz kartę wypisową. Następnie, ułóż malucha na przewijaku, zabezpieczając jego powierzchnię na przykład przy użyciu pieluszki materiałowej.
Lekarz zapozna się z otrzymaną dokumentacją i zada kilka podstawowych pytań, aby następnie przejść do ogólnego badania noworodka. Dziecko zostanie przez lekarza obejrzane, osłuchane oraz zważone i zmierzone. Pediatra sprawdzi także umiejętność nawiązania kontaktu wzrokowego przez malucha oraz jego ruchy.
Po badaniu lekarz przystępuje do uzupełnienia dokumentów dziecka – wydaje opinie na temat stanu zdrowia malucha oraz jego rozwoju i ewentualnych nieprawidłowości. W tym czasie odpowie on także na Twoje pytania.
Jeżeli lekarz wyda jakiekolwiek zalecenia warto zapisać je sobie w notesie czy też telefonie, aby o niczym nie zapomnieć i móc możliwie najlepiej zająć się swoim maluchem i wspomóc jego prawidłowy rozwój.