Każdy rodzic uważnie obserwuje postępy w rozwoju swojego malucha, wytrwale wyczekując pierwszego uśmiechu, kroku czy słowa. Niestety, u niektórych dzieci występują różnego rodzaju wady wrodzone bądź nabyte, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój. Należy uważnie przyglądać się dziecku aby w porę wychwycić ewentualne nieprawidłowości i leczyć lub minimalizować je.
Problematyczną i dość trudną do wykrycia kwestią są wady słuchu u niemowląt. Nie potrafiące jeszcze mówić dziecko nie jest w stanie zakomunikować rodzicom, że źle słyszy lub nie słyszy wcale. Jak więc wykryć tego typu wady? Kiedy mogą pojawić się ich wyraźne objawy i jak leczyć narząd słuchu u niemowlęcia?
Przyczyny wad słuchu u dzieci
Najczęstsze, nieprawidłowości w rozwoju słuchu u dzieci to wady wrodzone. Występują one u 1 na około 700 dzieci. Wady dziedziczone są po rodzicach lub dziadkach lub wykształcają się w życiu płodowym.
Jeżeli kobieta chorowała w ciąży na różyczkę, istnieje spore prawdopodobieństwo, że maluch może urodzić się z wadą słuchu. Podobne ryzyko daje zażywanie przez przyszłą mamę leków z grupy salicylanów.
Słuch dziecka może pogorszyć się także wskutek uszkodzenia narządu słuchu. Zdarza się tak na przykład, kiedy u niemowlęcia nastąpi przerost migdałka gardłowego, który uciska trąbkę słuchową. Prowadzi to do zapalenia ucha, które może powodować utratę elastyczności błony bębenkowej oraz jej zniszczenie.
Również zbyt wysokie lub głośne dźwięki mogą mieć wpływ na uszkodzenie narządu słuchu, a w rezultacie niedosłuch lub utratę słuchu. Hałas powoduje mikrourazy kosteczek słuchowych, wskutek czego przestają one przekazywać do mózgu fale dźwiękowe.
U starszych dzieci pogorszenie słuchu może być rezultatem powikłań po przebytych chorobach, takich jak:
- ospa wietrzna
- świnka
- odra
- różyczka
- opryszczka
Jak wykryć zaburzenia słuchu u dziecka?
Wady i nieprawidłowości w rozwoju słuchu są dosyć trudne do samodzielnego wykrycia, jednak istnieje kilka symptomów, które mogą ów problem zwiastować. Jeżeli zauważysz któryś z nich warto przyjrzeć się bliżej całej sprawie i skonsultować się z lekarzem, który, w razie potrzeby, wykona specjalistyczne badanie.
Wady słuchu mogą zwiastować następujące objawy:
- maluch nie reaguje na wyraźne dźwięki, hałasy i mimo odpowiedniego ku temu wieku nie gaworzy,
- kiedy do niego mówisz, maluch przekrzywia głowę, tak, jak gdyby słuchał wyłącznie jednym uchem,
- dziecko zbyt głośno komunikuje się z otoczeniem – za głośno gaworzy lub mówi
Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia dotyczące słuchu Twojego dziecka skontaktuj się z lekarzem, który potwierdzi lub wykluczy Twoje obawy za pomocą specjalistycznych badań.
Badania słuchu i leczenie zaburzeń
Istnieje kilka rodzajów badań jakie wykonuje się w celu sprawdzenia stanu zdrowia narządów słuchu człowieka. Pierwsze z nich, to badanie przesiewowe, które wykonuje się w drugiej dobie życia dziecka. Jest to jednak jedynie badanie orientacyjne, nazywane otoemisją akustyczną, które pokazuje, że dziecko może mieć skłonności, być bardziej narażone na wady słuchu lub nie.
Inne badanie, jakie można wykonać to audiometria odruchowa, polegająca na wybudzaniu dziecka ze snu za pomocą delikatnych bodźców dźwiękowych (szumowych), badanie reakcji noworodka na inne bodźce akustyczne – takie jak grające instrumenty lub też dźwięk naczyń – a także audiometria tonalna, wykonywana u dzieci powyżej 4 roku życia.
W przypadku potwierdzenia i rozpoznania wady słuchu lekarz zaleci podjęcie odpowiedniego leczenia. Słuch poprawić lub przywrócić można przez operację lub noszenie aparatu słuchowego. Oczywiście w przypadku drobnych nieprawidłowości, wystarczy czasem mniej inwazyjna interwencja lekarza. Wszystko to zależy od diagnozy oraz rodzaju i stopnia wady czy nieprawidłowości.