Każdy człowiek jest wyjątkowy. Gdy na świecie pojawia się Twoje dziecko, warto wiedzieć jak tą nową, wyjątkową osobą należy się opiekować i jak ją pielęgnować.
U niemowląt skóra jest szczególnie istotna. Stanowi jeden z pierwszych sposobów odbierania bodźców z otaczającego świata. Ciepło/zimno, dotyk mamy i taty, wilgoć wody. Tego wszystkiego uczymy się poprzez kontakt.
Aksamitna w dotyku i bez żadnej skazy – tak często przywykliśmy myśleć o skórze niemowlęcia. Niestety także i dzieci nie omijają problemy skórne.
Skóra noworodka czy niemowlęcia różni się od skóry osoby dorosłej. Jest cieńsza przez co łatwiej dochodzi do utraty wody i ciepła, ale także łatwiej przyswaja preparaty i leki stosowane na skórę.
Także pH skóry początkowo jest obojętne, z czasem zaczyna być bardziej kwaśne, przypominając pH osoby dorosłej.
Skóra niemowlęcia różni się od skóry dorosłego strukturą i składem, stąd też wymaga właściwej dla niej pielęgnacji.
Wreszcie jesteście na ostatniej prostej przed rozwiązaniem, planujecie co trzeba przygotować, co jeszcze kupić. Wśród masy spraw, warto poświęcić chwilę uwagi na zastanowienie się co może się przydać do pielęgnacji niemowlęcia.
Podstawową rzeczą jest zachowanie spokoju i rozsądku w doborze właściwych preparatów. Na rynku dostępna jest cała gama produktów kierowanych dla niemowląt W tej sytuacji można powiedzieć, że „mniej znaczy więcej”. Nie przesadzajmy z ilością środków pielęgnacyjnych, a te na które się zdecydujemy warto ocenić czy są dedykowane niemowlętom i jakie składniki zawierają. Istotny jest także czas wprowadzania ich do pielęgnacji.
Dlaczego dopiero od pierwszego miesiąca życia? Noworodki posiadają naturalną powłokę ochronną a ich skóra dopiero się przystosowuje do życia poza łonem matki. Dlatego też, przez pierwsze dni po porodzie najlepiej przez pierwsze parę tygodni, nie należy stosować żadnych środków oprócz czystej, ciepłej wody.
Pozwoli to na ochronę i pomoże w adaptacji delikatnej skóry niemowlęcia do samodzielnego funkcjonowania.
Pielęgnacja skóry niemowląt wymaga od rodziców czujności i systematyczności. Warto być świadomym z jakimi problemami może nam przyjść się zmierzyć. Do częstych schorzeń skóry należą: ciemieniucha, miejscowa suchość skóry, łojotokowe zapalenie skóry, egzema oraz atopowe zapalenie skóry (AZS). Wymienione problemy z czasem ustępują, jedynie AZS jest chorobą, która może trwać nawet do 6 roku życia, a zdarza się, że jej nawroty pojawiają się także w życiu dorosłym.
Jak rozpoznać AZS? Symptomatyczny jest czas w którym pojawiają się pierwsze zmiany skórne. Najczęściej jest to 3 miesiąc życia, wcześniej zwykle może wystąpić np. łojotokowe zapalenie skóry czy ciemieniucha. Zmiany, które występują w AZS mają postać rumieniowych plam, najczęściej zlokalizowanych na policzkach. Zmianom towarzyszy świąd.
W schorzeniach skóry jak suchość czy atopia (AZS) podstawą leczenia są zabiegi pielęgnacyjne. Ważne jest pamiętanie o tym również wówczas gdy zmiany skórne ustępują, czyli w okresie remisji. Preparaty do pielęgnacji powinny być odpowiednio dobrane do szczególnie wymagającej skóry dziecka. Wskazane jest stosowanie nawilżająco-natłuszczających preparatów zarówno do kąpieli jak i później na skórę, po jej osuszeniu.
Tajemniczo brzmiący skrót kryje w sobie przypadłość, która jest jedną z najczęstszych dotykających niemowlęta między 7 a 12 miesiącem życia. Mowa o pieluszkowym zapaleniu skóry.
Jest to stan zapalny skóry okolic pieluszkowych, który powstaje w wyniku kontaktu z moczem, kałem. PZS występuje równie często u chłopców jak i dziewczynek.
Jak zapobiegać i co robić gdy pojawią się zmiany skórne?
Przede wszystkim kluczowa jest higiena czyli regularne zmienianie pieluszek, nie używanie do mycia podrażniających, perfumowanych środków i w miarę możliwości pozostawianie niemowląt bez pieluszki.
Ważne jest także posiadanie w domowej apteczce kremu barierowego np. na bazie tlenku cynku, którego stosowanie stanowi zarówno ochronę jak i sposób postępowania w przypadku wystąpienia PZS.
Kiedy pojawia się niemowlę – w życiu rodziców następują ogromne zmiany. Do części można się przygotować, do części nie jest się w stanie. Zdobycie wiedzy o pielęgnacji swojego dziecka stanowi ważną kwestię, która ułatwia późniejszą opiekę nad niemowlęciem.
Na co należy zwrócić uwagę, poszukując właściwych produktów do pielęgnacji skóry swojego dziecka?
Przede wszystkim skład produktu i jego przeznaczenie. Nie każdy preparat opisany jako przeznaczony dla dzieci, ma skład dobrany do potrzeb ich skóry. Także nie każdy preparat nawilżający jest odpowiedni dla skóry niemowlęcia z atopią i suchością skóry.
Brak konserwantów, barwników, substancji zapachowych, SLS czy parabenów – minimalizuje ryzyko wywołania podrażnień na wymagającej skórze niemowlęcia.