Więź emocjonalna z nowo narodzonym dzieckiem to coś, czego nie da się wypracować w chwilę, a tym bardziej kupić. To poczucie bliskości kreuje się od pierwszych dni narodzin dziecka, a nawet jeszcze w łonie matki. Warto zadbać o to, by zbudować silną i nieprzerywalną więź z dzieckiem, po to żeby ono czuło się kochane, a Ty doceniona. Eksperci również zwracają uwagę na niepomijanie tego aspektu życia dziecka, ponieważ w przyszłości ma to swoje konsekwencje. Jeśli zadbamy o sferę fizyczną, trzeba zadbać o tę emocjonalną, dzięki czemu dziecko rozwija się w prawidłowym tempie.
Co pomoże przy budowaniu więzi z noworodkiem?
Dotyk
Kluczową kwestią w budowaniu trwałej i silnej więzi z dzieckiem jest Twój dotyk. Dziecko, które w brzuchu matki miało z nią bezpośredni kontakt, potrzebuje, po przyjściu na świat, czuć jej zapach i dotyk. Dzięki temu przyzwyczajasz go do siebie, dajesz mu poczucie bezpieczeństwa i zapewniasz o swojej miłości. Dobrą praktyką jest położenie dziecka na gołą skórę Twojego brzucha i spędzanie w ten sposób czasu. Bezpośredni kontakt z Twoim ciałem ukoi jego strach i da mu wiele czułości.
Jedną z popularniejszych metod dbania o niemowlę i jednocześnie o więź matki z nim jest masaż ciała dziecka. Jest to czynność niezwykle przyjemna dla maleństwa, a ponadto poprawia jego rozwój i samopoczucie.
Niezaprzeczalnie silną więź emocjonalną z dzieckiem mają mamy, które karmią piersią. To daje mu bezpośredni kontakt z ciałem matki i powoduje, że czuje się bardziej przywiązany. Tak samo po stronie rodzicielki, która dzięki tej czynności zyskuje poczucie ogromnej bliskości i sprawczości, a ponadto utwierdza w przekonaniu jak ważna jest dla dziecka.
Obecność
Przebywanie z dzieckiem po jego narodzinach jest kwestią kluczową. Warto wiedzieć, że wzrok dziecka kształci się przez wiele miesięcy i gdy we wczesnych tygodniach jego rozwoju znikasz z pola widzenia, to ma on poczucie straty na zawsze, ponieważ nie zdaje sobie sprawy, że za chwilę znowu do niego wrócisz. Dlatego tak ważne jest, by unikać takich sytuacji i być przy dziecku jak najdłużej jest to możliwe. Wtedy zarówno Ty jak i niemowlę, unikniecie stresowych sytuacji.
Bliskość rodzica sprawia, że dziecko szybciej i sprawniej się rozwija, a przy tym przyzwyczaja do Ciebie. Uczy się Ciebie rozpoznawać, a przy tym też dźwięki, kształty i słowa, które wypowiadasz.
Dbaj o siebie
Dbanie o siebie jest kluczową kwestią w budowaniu więzi emocjonalnej. Rodzice muszą czuć się dobrze ze sobą, po to by później przelewać te uczucia na dziecko. Gdy jesteście sfrustrowani z pewnością nie będzie miało to pozytywnych konsekwencji w wychowywaniu dziecka, które łatwo może poczuć negatywne emocje. Pojawienie się dziecka nie świadczy o tym, że należy rezygnować z wszelkich aktywności, które wykonywane były przed nim – z pasji, codziennych rytuałów, czy po prostu z odpoczynku. Po pojawieniu się dziecka, przez pierwsze miesiące, może być trudno znaleźć choć chwilę czasu dla siebie. Dlatego ważna jest dobra organizacja swojego czasu i znalezienie odpowiedniego rytmu dnia, w którym zaplanujesz czas na krótką drzemkę, pójście do lekarza czy spełnianie swoich pasji. Wtedy, przy zachowaniu tego balansu, zarówno Ty jak i dziecko, wiele na tym zyskacie.
Niewerbalna więź wymaga czasu i poświęcenia ze strony rodziców. Kształtuje się poprzez fizyczne działania, jak masaż, tulenie, czy po prostu dotyk, ale także ma swoje podłoże na tle emocjonalnym dziecka i jego rodziców. Bliskość i obecność przy dziecku, a przy tym dbanie o swoje potrzeby jest kluczowe i sprawia, że zarówno rodzice, jak i niemowlę czują się kochani i doceniani.