Wcześniaki, to dzieci urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Niestety jest to jeden z największych problemów współczesnego położnictwa. W Polsce wczesne porody stanowią 7% wszystkich urodzeń, a 70% to tak zwane późne wcześniaki, czyli dzieci urodzone blisko terminu porodu. Odsetek ten utrzymuje się stale na jednakowym poziomie, mimo że medycyna ciągle się rozwija.
Jak się przygotować na ewentualny wczesny poród? Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, po to by później spokojnie móc zająć się dzieckiem.
Wcześniak to dziecko, które ze względu na krótszy czas przebywania w łonie matki, jest słabiej rozwinięte. Uznaje się, że od 22. tygodnia życia jest zdolne poradzić sobie poza organizmem rodzicielki, jednak nie znaczy to, że nie trzeba stosować odpowiednich działań w kierunku jak najszybszego rozwoju i powrotu do całkowitego zdrowia.
Ze szpitala do domu
Im wcześniej dziecko urodzone, tym pobyt w szpitalu będzie dłuższy. Najmniejsze z nich mogą przebywać w szpitalu nawet do trzech miesięcy, a te urodzone chwile przed do tygodnia, ewentualnie dwóch. Warto jednak wiedzieć, że to nie stanowi reguły. Każdy przypadek dziecka urodzonego przedwcześnie jest inny i wymaga spersonalizowanej opieki. Kluczowy nie jest czas narodzin, ani masa dziecka, tylko jego dojrzałość i to czy posiada dobrze wykształcone organy, przede wszystkim płuca. Zatem gdy osiągnie zadowalające wyniki badań, masę ciała przynajmniej 1,8-2kg, a co najważniejsze jego narządy będą pracować sprawnie, nie mając problemów z oddychaniem, to wcześniak może być odesłany razem z rodzicami do domu.
Jak wygląda wcześniak?
W skrajnych przypadkach wcześniak może osiągnąć rozmiary nieco większe niż dłoń dorosłego i wagę nieprzekraczającą 600 gramów. Takie dzieciątka wymagają ciągłej uwagi lekarzy i specjalistycznej opieki. Długość wcześniaków zwykle nie przekracza 45 centymetrów, a waga 2,5 kg. Ręce i nogi u takiego maleństwa są krótkie i przykurczone, a skóra cienka i czerwona. Może ją pokrywać biała maź, która wygląda jak nierównomiernie rozprowadzony krem. Nie należy jej ścierać, jest to warstwa ochronna dziecka, która w łonie matki chroniła go przed uszkodzeniami. Przedwczesne urodzone dzieci są mało ruchliwe, ponieważ ich zdolności ruchowe nie są do końca wykształcone.
Wcześniak w domu
Po powrocie do domu wcześniak powinien spać w tym samym pomieszczeniu co jego rodzice. Zapewnij mu przestrzeń w odpowiednim łóżeczku, przystosowanym dla niemowląt. Nie zaleca się spania z wcześniakiem w jednym łóżku, w celach bezpieczeństwa, lepiej kłaść go do jego wydzielonej przestrzeni. Jeżeli chodzi o pozycję, w której powinien spać wcześniak, to w większości przypadków jest to pozycja na plecach. Czasem lekarz może polecić pozycję z podwyższoną główką, jednak, gdy takie obostrzenia nie występują, najbezpieczniej ułożyć dziecko na plecach.
Karmienie wcześniaka
Dla każdego nowo narodzonego dziecka najlepszym pokarmem, jest ten pochodzący bezpośrednio od matki. Mleko to jest znakomitym źródłem kwasu tłuszczowego DHA, który stymuluje rozwój i prawidłową pracę mózgu wcześniaka. Ponadto pokarm pochodzący od matki zawiera wiele substancji odżywczych i bakterii, które dbają o prawidłowy rozwój przewodu pokarmowego wcześniaka.
Bliskość lekiem na wszystko
Dziecko urodzone przedwcześnie, jak każde inne, potrzebuje bliskości mamy. Po kilku tygodniach spędzonych w szpitalu warto byś okazała mu wiele czułości i miłości. Dlatego, z pewnością dobre skutki przyniesie tulenie, głaskanie i masowanie maleństwa, które spragnione Twojego dotyku, odwdzięczy Ci się w przyszłości. Naukowcy stwierdzili jednogłośnie, że wcześniak szybciej dochodzi do zdrowia i pełnego rozwoju czując Twój dotyk, zapach i bliskość. To świadczy jedynie o tym, jak ważne jest pielęgnowanie relacji matki i dziecka i ile korzyści może to nieść ze sobą.