Troskliwi rodzice zawsze dbają o to aby ich maleństwo było zdrowe i zadbane. Bywają jednak sytuacje, w których niecodzienne zachowanie noworodka przysparza młodym rodzicom wiele zmartwień. Jedną z takich sytuacji jest utrata apetytu i niemowlęcia.
Nie zawsze należy się tym jednak martwić. Istnieje wiele przyczyn, dla których dziecko odmawia przyjęcia pokarmu. Niektóre z nich bywają zupełnie naturalne i przejściowe inne zaś wymagają konsultacji lekarskiej.
Przyczyny braku apetytu u niemowląt
Często przyczyną braku apetytu u dziecka jest zmiana smaku mleka matki. Pamiętaj, że niektóre spożywane przez Ciebie produkty mogą wpłynąć na smak Twojego pokarmu. Jeśli dziecko, które do tej pory chętnie jadło, nagle zaczyna się odsuwać od piersi i odwracać główkę podczas karmienia, może to znaczyć, że smak Twojego pokarmu przestał mu odpowiadać. W takim wypadku należy przeanalizować swój jadłospis z ostatnich kilku dni. Twój pokarm może zmienić smak na nieco bardziej gorzki, jeśli w ostatnich dniach spożywałaś takie produkty jak grejpfrut czy rzodkiewka.
Jeżeli widoczna zmiana apetytu nastąpiła u dziecka około szóstego miesiąca jego życia może to oznaczać, iż jest ona spowodowana procesem ząbkowania. Wówczas rozpulchnione i bolące dziąsła przeszkadzają dziecku w normalnym przyjmowaniu posiłku. W takim wypadku warto podawać maluchowi bardziej miękkie i nieco chłodniejsze posiłki, które nie podrażnią jego wrażliwych dziąseł.
Rozwijający się noworodek poznaje świat, który go otacza. Zdarza się więc, że podczas obiadu coś interesuje go bardziej niż jedzenie. Otoczone wieloma bodźcami dziecko nie chce tracić czasu na przyjmowanie posiłku, woli bowiem poznać każdy z nich i uczyć się nowej rzeczywistości. Dlatego też, jeśli widzisz, że podczas jedzenia dziecko jest wyraźnie rozproszone i nie zwraca dostatecznej uwagi na butelkę czy pierś zmień miejsce karmienia lub usuń niepotrzebnego bodźce z obecnego. Wyłącz telewizor, schowaj kolorowe gryzaki i zabawki – pozwól, aby dziecko mogło skupić się wyłącznie na jednej czynności.
Kolejnym powodem, dla którego dziecko nie chce jeść może być stres i nerwowość. Ta również może wiązać się ze wspomnianym już wyżej nadmiarem bodźców. Istnieje także możliwość, że jest to spowodowane stresem mamy, który udziela się niemowlęciu podczas karmienia. Dzieci bardzo łatwo wyczuwają i przejmują nastroje rodziców, dlatego też na czas karmienia należy postarać się odsunąć nerwowość i problemy na bok. Karmić dziecko spokojnie, cierpliwie i czule.
Wspomniane wyżej przyczyny nie powinny być powodem obaw rodziców. Są one łatwe do wyeliminowania i nie stanowią większego problemu. Może się jednak zdarzyć, że brak apetytu ma podłoże chorobowe.
Dzieje się tak w przypadku alergii pokarmowych, nietolerancji laktozy czy celiakii. Jeśli organizm noworodka nie toleruje pewnych składników, naturalną reakcją jest brak apetytu i niechętne ich przyjmowanie. Jeśli u niejadka pojawią się także problemy skórne lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego można być niemal pewnym, że przyczyną tych dolegliwości są nietolerancje pokarmowe.
Przejściowy brak apetytu u niemowląt mogą powodować także zaparcia. W tym wypadku warto podać dziecku wraz z pokarmem produkty bogate w błonnik, które unormują pracę jelit.
Infekcja wirusowa, przeziębienie czy zatkany nos to również częste przyczyny braku apetytu. Złe samopoczucie czy gorączka nie sprzyjają jedzeniu, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Bywa także, że niemowlę od czasu do czasu odmawia jedzenia i staje się marudne podczas karmienia z powodu zmęczenia.
Warto pamiętać, że każde dziecko ma nieco inne zapotrzebowanie pokarmowe. To, że inne maluchy jedzą chętniej i więcej niż Twój nie znaczy, że musisz zacząć się martwić. Jeśli niemowlę mimo wszystko prawidłowo przybiera na wadze, jest wesołe i pełne energii nie ma się czego obawiać!