Woda to pierwsze naturalne środowisko każdego człowieka. Nie powinien więc dziwić fakt, że kilkutygodniowe niemowlęta znacznie łatwiej aklimatyzują się na basenie i uczą się pływać znacznie szybciej niż kilkuletnie dzieci czy dorośli. Czy warto odwiedzać z maluchem pływalnię? Jaki czas wybrać na pierwszy raz i na co szczególnie zwrócić uwagę?
Przygotowanie
Zanim jednak wybierzesz się z maluchem na basen dobrze przygotuj się do całej wyprawy. Przede wszystkim, należy spakować wszystkie niezbędne rzeczy, które przydadzą nam się zarówno w wodzie jak i po wyjściu z niej takie jak ręczniki, odpowiednie kosmetyki i środki czystości.
Na basen nie należy wybierać się na czczo ani też z pełnym żołądkiem, bezpośrednio po posiłku. Może to skutkować dyskomfortem w trakcie pływania, skurczami lub kolką.
Przed pierwszą wizytą na basenie warto także skonsultować się z lekarzem, który powinien zbadać ogólny stan zdrowia dziecka. W większości przypadków lekarz powinien wydać zgodę na rozpoczęcie nauki pływania, jednak w przypadku kilku dolegliwości może wstrzymać pierwszą wizytę na pływalni. Są to między innymi:
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- uczulenie na chlor lub ozon,
- alergie skórne,
- katar,
- infekcje ucha,
- podwyższona temperatura,
- biegunka.
Pamiętaj także aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych miejsc, spełniających wszelkie normy czystości i bezpieczeństwa. Większość basenów używa wody chlorowanej, jednak dla kilkumiesięcznego malucha warto poszukać pływalni z wodą ozonowaną.
Kiedy rozpocząć z maluchem lekcje pływania? Zdania są podzielone. Instruktorzy pływania sugerują, że już sześcio- czy ośmiotygodniowy niemowlak może odbyć swoją pierwszą przygodę na pływalni. Dziecko posiada jeszcze odruchy z życia płodowego, co znacznie ułatwia mu naukę i pozwala łatwo zanurzyć się w wodzie bez zachłyśnięcia. Niektórzy lekarze są natomiast zdania, że lepiej jest odczekać kilka miesięcy, aż maluch ukończy pierwsze pół roku życia.
Na basenie
Przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria dla malucha i siebie. Pamiętaj także o specjalnej pieluszce do wody, a także zwykłej, którą ubierzesz dziecku po wyjściu z wody.
Przy pierwszych wizytach warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy instruktora, który pokaże Ci jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w nowym miejscu, jak trzymać malucha w wodzie, jakie ćwiczenia i zabawy możesz bezpiecznie wykonać z dzieckiem w wodzie.
Jeżeli obawiasz się, że dziecko będzie bało się wody, oswajaj je powoli i stopniowo. Otul niemowlę ręcznikiem i trzymając bokiem do wody oraz tyłem do siebie powoli zanurzaj się razem z dzieckiem. Obserwuj, jak maluch reaguje na zanurzanie się w wodzie i zmianę temperatury.
Kiedy już spokojnie zanurzysz się wraz z dzieckiem możesz zacząć ćwiczenia i zabawy w wodzie.
Zacznijcie od leżenia na pleckach i swobodnego unoszenia się na wodzie. Następnie, możecie spróbować pływania na brzuszku. W tym celu ułóż malucha na wodzie bokiem do siebie, podtrzymując go rękoma – pod klatką piersiową i barkami oraz pod pupą. Pływanie na brzuchu jest dla malucha zazwyczaj ciekawe i komfortowe, gdyż może on swobodnie rozglądać się dookoła.
Po zabawie
Po wyjściu z basenu otul malucha ręcznikiem, aby nie zmarzł, następnie dokładnie umyj go domowym mydłem i dokładnie wytrzyj – innym, czystym ręcznikiem – całe ciało, zwracając także uwagę na uszy. Możesz także przepłukać oczy dziecka solą fizjologiczną oraz natłuścić skórę olejkiem, aby uniknąć podrażnienia chlorem.
Jeżeli temperatura na zewnątrz jest niska, odczekaj chwilę zanim wyjdziesz z dzieckiem z budynku pływalni. Ten czas możesz wykorzystać na przykład na nakarmienie malucha, który z całą pewnością zgłodnieje po wodnych zabawach.