Urządzanie pokoiku dziecięcego to jeden z przyjemniejszych etapów oczekiwania na rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, aby w ów proces włożyć nie tylko całe serce, ale także kilka istotnych zasad, ponieważ tylko w ten sposób można stworzyć dziecku przyjazną, harmonijną i sprzyjającą rozwojowi przestrzeń.
Urządzanie pokoju dziecięcego – czego unikać?
Przede wszystkim nadmiaru. Podczas urządzania pokoju dziecięcego niewskazany jest nadmiar kolorów i bodźców, które będą oddziaływać na malucha. Optymalne jest wykończenie pokoju w jasnych, pastelowych kolorach i dopełnienie ich zaledwie kilkoma kolorowymi naklejkami lub obrazkami. Nawet w przypadku kontrastowych elementów należy mimo wszystko unikać nadmiernie krzykliwych, fluorescencyjnych barw.
Obok nadmiaru kolorów, na liście postawić należy nadmiar zabawek dla malucha. Mimo iż rynek oferuje cały ogrom słodkich misiów, maskotek, klocków, gryzaków i innych gadżetów, warto ograniczyć ich ilość do optymalnego minimum. Pamiętaj, że przez pierwsze miesiące życia niemowlę właściwie nie potrzebuje żadnych zabawek, a najlepszym bodźcem stymulującym a jednocześnie zaspokajającym emocjonalne potrzeby jest rodzic.
Z całą pewnością wolną od zabawek przestrzenią powinno być dziecięce łóżeczko. Mogą one bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia malucha. Dobrym miejscem na zabawkę jest natomiast przestrzeń nad łóżeczkiem. Kolorowy mobil lub karuzela skutecznie skupi uwagę niemowlaka, jednocześnie stymulując jego rozwój. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach dotyczących tego rodzaju gadżetów. Bardzo ważne jest ich odpowiednie umiejscowienie. Akcesorium powinno być zawieszone na wysokości pępka dziecka, w centralnej części łóżeczka. Nieprawidłowe zawieszenie – nad głową niemowlęcia lub w bocznej części łóżeczka – może skutkować wadami postawy, spowodowanymi długo utrzymującą się pozycją asymetryczną dziecka.
Zabawka zawieszona nad dziecięcym łóżeczkiem powinna być stymulująca, jednak nie powinna przyczyniać się do przestymulowania dziecka. Gadżet powinien w naturalny sposób stymulować jeden lub dwa zmysły malucha.
W późniejszych miesiącach wskazanymi zabawkami i gadżetami są kolorowe książeczki, układanki, maty sensoryczne czy różnego rodzaju gniotki.
Pokój niemowlaka powinien być wolny od hałasów i zbyt intensywnych zapachów. Warto pamiętać o tym, wybierając jego umiejscowienie w domu czy mieszkaniu. Raczej niewskazane jest bowiem sytuowanie dziecięcego pokoju w sąsiedztwie kuchni, która jest pomieszczeniem pełnym zapachów jak i odgłosów. Nie oznacza to, że dziecko powinno wychowywać się w absolutnej bezwonnej ciszy – pobudzaj zmysły dziecka, ale w sposób kontrolowany i zharmonizowany.
Pokój przyjazny sensorycznie – złote zasady
Przy urządzaniu pokoiku dziecięcego bardzo istotny jest odpowiedni dobór światła. Podczas montowania głównej lampy warto sprawdzić czy z punktu widzenia malucha – to jest na przykład z kołyski czy łóżeczka – jest ona ustawiona właściwie i komfortowo, a więc czy nie świeci za słabo lub zbyt mocno. Przydatna jest także mała nocna lampka, której bardziej potrzebują rodzice niż sam maluch. Przydaje się ona podczas wieczornych zajęć wyciszających czy czytania. Po uśpieniu niemowlęcia zaleca się natomiast całkowite wyłączenie światła, co znacznie sprzyja procesowi wytwarzania melatoniny niezbędnej do właściwej regulacji snu i czuwania. W pokoju przydadzą się także zasłony zaciemniające, użyteczne przy drzemkach w trakcie dnia.
Zdarza się jednak, że niemowlę mimo sprzyjających warunków ma problem z samoregulacją i zasypianiem. Przydatne w rozwiązaniu tego problemu mogą być akcesoria wspomagające, wytwarzające różnego rodzaju szumy. Mogą to być specjalne szumiące przytulanki lub płyty z tak zwanym białym szumem, a także zwykłe sprzęty gospodarstwa domowego takie jak suszarka do włosów, nawilżacz powietrza czy odkurzacz.
W pokoju powinna się także znaleźć kołyska, bujany fotel czy też hamak lub chusta do bujaka niemowlaka. Najnowsze badania potwierdzają bowiem, że regularne kołysanie dzieci, nie tylko we własnych ramionach, znacząco wpływa na ich prawidłowy rozwój.
Pamiętaj, aby wszystkie niezbędne meble i gadżety ustawione były w rozsądny sposób, tak aby móc swobodnie przemieszczać się między nimi, także w pośpiechu, na przykład kiedy spieszymy by nakarmić dziecko czy wyciągnąć czystą pieluchę w trakcie przewijania. Pokój dziecięcy powinien więc nie tylko pozwalać na prawidłowy rozwój malucha, ale także sprzyjać rodzicom, ułatwiając codzienne obowiązki.
Także niemowlak powinien móc swobodnie wędrować po pokoju. Kiedy zacznie raczkować i odkrywać świat będzie potrzebował bezpiecznej i ciekawej przestrzeni, sprzyjającej jego właściwemu rozwojowi.