Wykręcające się przed piersią czy butelką niemowlęce buzie to wyjątkowo częsty problem rodziców. Czy oznacza to, że maluch nie jest głodny? Czy jest to znak, którym należy się martwić? I przede wszystkim – jak skutecznie namówić dziecko do jedzenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.
Przyczyny niechęci do jedzenia
Powodów z jakich dziecko nie chce jeść może być wiele. Jedne są błahe i nieszkodliwe, inne wymagają dogłębnego pochylenia się nad maluchem i jego problemem. Przede wszystkim,
bywają okresy, w których niemowlę naturalnie traci nieco zainteresowanie jedzeniem. Kiedy maluch kończy 4 miesiące zaczyna podnosić główkę i bardziej aktywnie poznawać świat. Nic więc dziwnego, że nie chce tracić czasu na jedzenie, kiedy ma tak wiele do odkrycia. Niegroźnym, naturalnym powodem, dla którego maluch nie ma ochoty na jedzenie jest także bolesne ząbkowanie. Przebijanie się nowych ząbków i swędzące, spuchnięte dziąsła nie sprzyjają jedzeniu.
Bywa także, że brak apetytu wiąże się z chorobą dziecka. Niemowlak może być na przykład uczulony na pewne składniki pokarmu lub cierpieć na nietolerancję glutenu czyli tak zwaną celiakię. Inną zdrowotną przyczyną braku apetytu może być częsty u niemowląt refluks żołądkowo-przełykowy.
Około 20% rodziców niemowląt boryka się z problemem braku apetytu u swoich dzieci, a przyczyny owego problemu są często niegroźne. W dużej mierze wystarczy nieco zmienić sposób karmienia, jego godzinę lub miejsce aby zobaczyć widoczną poprawę.
Najlepsze sposoby na niejadka
Niemowlęta bardzo cenią sobie stały rytm dnia, dlatego istotne jest aby pamiętać o regularnym ich karmieniu, o tym samych porach. Przerwy pomiędzy karmieniami nie powinny być zbyt długie. Bardzo ważne jest także aby wielkość, częstotliwość i składniki posiłku dostosować do wieku dziecka. Pomocna w tym może być książeczka zdrowia dziecka, w której znajduje się schemat żywienia. Możesz także skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie dawki i składniki pokarmu.
Na karmienie wybierz ciche, spokojne miejsce, w którym dziecko nie będzie narażone na różnego rodzaj bodźce, które mogą je rozpraszać. Ruchliwe maluchy ciekawe świata powinny jeść w odosobnionym, cichym pomieszczeniu aby lepiej skupić się na przyjmowaniu pokarmu. Maluch powinien być także wypoczęty i spokojny, wyciszony po zabawie.
Jeżeli wprowadzasz do diety dziecka stałe posiłki rób to powoli i cierpliwie. Jeśli maluch wyraźnie nie chce poszerzyć swojego jadłospisu – odpuść i spróbuj za kilka dni lub tygodni – nic na siłę.
Starszym niemowlętom, po 10 miesiąca życia można także dodawać do potraw nieco bazylii lub cynamonu, które poprawiają apetyt i trawienie.
Kiedy zasięgnąć pomocy specjalisty?
Jeśli mimo zastosowania powyższych rad dziecko w dalszym ciągu regularnie odmawia przyjmowania posiłków warto zasięgnąć rady specjalisty. Może to bowiem oznaczać, że brak apetytu spowodowany jest problemami zdrowotnymi dziecka.