Cisza to nienaturalny stan dla noworodka. Dziecko w łonie matki odbiera nieustannie różnego rodzaju bodźce dźwiękowe, takie jak szum krwi w naczyniach krwionośnych, bicie serca mamy czy jej oddech. Istnieje spora grupa rodziców, która biorąc ów fakt pod uwagę, w codziennej walce z bezsennością malucha stosuje właśnie dźwięk i to nie obojętnie jaki dźwięk a pomijany i niedoceniany przez dorosłych – szum.
Źródła szumu
Źródła szumu mogą być rozmaite – może to być któryś ze sprzętów domowych, takich jak suszarka do włosów, odkurzacz czy wentylator. Można posłużyć się także elektroniką używając YouTube’a lub specjalnej aplikacji na telefonie lub skorzystać z pomocy specjalnego szumiącego misia.
Źródła te wytwarzają tak zwany szum biały, czyli dźwięk o statyczny, o równomiernej częstotliwości przez cały czas swego trwania.
Usypianie szumem
Szum to jedna z metod usypiania maluszka stosowana przez młodych rodziców.
Przed rozpoczęciem stosowania szumu jako sposobu na szybkie zaśnięcie malucha warto zapoznać się także z zasadami bezpiecznego słuchania szumu.
Jeżeli maluch ma słuchać szumu dłużej niż przez godzinę należy zadbać o to, aby jego natężenie nie przekraczało 50 dB. Jest to głośność porównywalna do głośności deszczu o średniej intensywności. Warto więc upewnić się, że źródło dźwięku znajduje się w bezpiecznej odległości od uszu dziecka, a jego głośność jest odpowiednia.
Jak więc stosować szum do przywołania spokojnego i błogiego snu? Przewiniętego i nakarmionego malucha ułóż w łóżeczku a następnie, po prostu – użyj źródła szumu i włącz dźwięk. Teraz pozostaje jedynie, zwłaszcza przy pierwszym razie, obserwować dziecko i czekać. Większość niemowląt chętnie i dużo szybciej uśnie w towarzystwie szumiących odgłosów, jednak zdarzają się dzieci, którym takie dźwięki w zasypianiu nie pomagają w żadnym stopniu.
Jeżeli za pierwszym razem maluch uśnie spokojnie przy szumie, możesz być raczej spokojna, że metoda ta będzie dla Was skuteczna. Jeżeli jednak dziecko nie zasypia, nie oznacza to wcale, że należy całkowicie zrezygnować z szumu. Istnieją bowiem różne częstotliwości i rodzaje szumu i o ile jeden z nich nie odpowiada maluchowi o tyle drugi może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Zachowaj czujność
Jeżeli dziecko zasypiało przy szumie już od dłuższego czasu, ale dziś akurat absolutnie nie kwapi się do spania, mimo przyjaznych dźwięków nie uznawaj tego objawu za koniec ery szumu. Może okazać się, że maluchowi jest po prostu niewygodnie, ma mokrą pieluchę jest głodny lub odczuwa dyskomfort termiczny. Dopiero jeżeli wyeliminujesz wszystkie te przeszkadzające bodźce możesz zastanowić się nad szumem. Pamiętaj, że mimo znalezienia dobrej metody na szybkie zasypianie powinnaś wciąż bacznie obserwować malucha przed snem, zachować czujność i zauważać jego potrzeby.
Szum stosować można u dzieci od urodzenia aż do 5 roku życia. Przypomina niemowlęciu bliskość mamy, zagłusza inne, mniej przyjemne dźwięki, a także reguluje fazy snu, dzięki czemu maluch nie tylko szybko zasypia, ale także śpi dłużej i spokojniej.