Pojawienie się nowego członka rodziny to prawdziwa rewolucja nie tylko dla rodziców czy starszego rodzeństwa, ale także dla czworonożnych domowników. Przygotowanie zwierzęcia na przybycie na świat dziecka to spore wyzwanie, któremu sprostanie jest niezwykle istotne dla spokoju i bezpieczeństwa całej rodziny.
Jak przygotować zwierzę na przybycie dziecka?
Warto jeszcze przed urodzeniem się dziecka zacząć przyzwyczajać zwierzę do nowej sytuacji, która wkrótce zaistnieje. Dajcie zwierzęciu do powąchania ubranka dziecka, pokażcie jego łóżeczko. W ten sposób zwierzę zaznajomi się z jednym z zapachów malucha. Ważne jest jednak aby później nie pozwalać zwierzęciu bawić się ubrankami i innymi rzeczami dziecka.
Należy wziąć także pod uwagę kwestie praktyczne. Jeżeli dziecko będzie spało w łóżeczku, w sypialni rodziców, a do tej pory miejsce to zajmowało zwierzę warto jeszcze przed porodem zacząć je tego oduczać. Znajdźcie psu lub kotu inne, atrakcyjne i wygodne dla niego miejsce. Jeżeli Wasz pies opanował umiejętność samodzielnego otwierania drzwi warto zaopatrzyć się o dodatkowe zabezpieczenie wejść do pokoi.
Wspólne wychowanie
Bardzo ważne jest aby nie ulegać krzywdzącym stereotypom i nie wierzyć, jakoby zwierzę miało być niebezpieczeństwem czy przeszkodą w wychowaniu niemowlęcia. Nie izoluj zwierzęcia od dziecka – pozwól im na wspólne, bezpieczne poznawanie się pod Twoim nadzorem. Pokazuj zwierzęciu codzienne czynności, takie jak karmienie czy usypianie. Zwierzę obserwując Twoje działania bardzo szybko zrozumie, że dziecko stanowi najmłodszego i najsłabszego członka stada, którym należy się opiekować.
Zarówno psy jak i koty instynktownie czują, że niemowlę to młody osobnik, potrzebujący wyjątkowej troski i cierpliwości.
Mimo wszystko zawsze bacznie obserwuj i nadzoruj wspólne spędzanie czasu zwierzęcia i dziecka. Zwłaszcza kiedy dziecko zaczyna raczkować i poznawać świat nie tylko przez obserwację warto być czujnym. Dzieci często bez wyczucia, ale i jakichkolwiek złych intencji, ciągną za uszy czy ogony zwierząt, chcąc tym samym lepiej poznać sposób ich funkcjonowania. Warto zapoznać się ze szczegółowym opisem sygnałów ostrzegawczych, charakterystycznych dla danej rasy psa. Zwierzę w swoisty sposób informuje człowieka, że nie podoba mu się dana sytuacja. W ten sposób łatwiej będzie rozpoznać moment, w którym należy przerwać wspólną zabawę.
Zazwyczaj jednak poziom cierpliwości zwierzęcia w stosunku do dziecka bywa znacznie wyższy niż w standardowej sytuacji – najmłodszy członek stada może pozwolić sobie na nieco więcej. Mimo wszystko pamiętaj także aby od najmłodszych lat uczyć dziecko miłości i szacunku do zwierząt.
Higiena podstawą bezpieczeństwa
Inną obawą jaka pojawia się przy zwierzęciu wychowującym się w jednym domu z niemowlęciem jest kwestia higieny i zagrożeń związanych z nieprzestrzeganiem jej podstawowych zasad.
Zadbany i zdrowy pies czy kot nie stanowią żadnego zagrożenia dla dziecka, nawet najmłodszego. Pamiętaj o regularnych szczepieniach, odrobaczeniach i badaniach zwierzęcia. Zabawki zwierzęcia zawsze trzymaj w miejscu niedostępnym dla dziecka, a zabawki i gryzaki niemowlęcia – niedostępnym dla psa czy kota. Regularnie trzep i pierz posłanie zwierzęcia, dbaj o czystość kociej kuwety.
Ważne jest także aby zachowywać podstawowe zasady higieny, takie jak regularne sprzątanie, mycie rąk po spacerze czy zabawie z psem czy też wycieranie psich łap po spacerze.
Zwierzę w domu to doskonała możliwość na ważną lekcję miłości i szacunku dla drugiego istnienia dla dziecka już od najmłodszych lat!