Każdy miesiąc życia noworodka to niesamowity czas, w którym następują niezwykłe, zauważalne zmiany w zachowaniu i psychice dziecka. Pierwszy miesiąc to czas pojawienia się odruchów niemowlęcych, nauka samodzielnego unoszenia główki podczas leżenia na brzuchu oraz delikatna skóra wyjątkowo czuła na wszelki dotyk. A jak wygląda to w drugim miesiącu życia dziecka? Na co należy zwrócić uwagę i jakich wyraźnych postępów wypatrywać u malucha?
Co zmienia się w drugim miesiącu?
U dwumiesięcznego malucha da się już zauważyć nieco dłuższe przerwy między jego drzemkami. Dziecko jest bardziej aktywne i ciekawe świata. Powoli uczy się także rozkładu dnia, dzięki czemu już wkrótce da się zauważyć zmiany jego aktywności ze względu na porę. Większą regularność da się także zauważyć w przypadku żywienia dwumiesięcznego malucha – domaga się on posiłku mniej więcej co trzy godziny, ale jego apetyt jest dużo większy niż w pierwszych tygodniach życia.
W drugim miesiącu swojego życia dziecko potrafi już machać rączkami i nóżkami oraz wyciągnąć rączkę w kierunku, który go zainteresuje. Maluch jest także w stanie przewrócić się samodzielnie z boku na plecy.
W tym czasie mózg dziecka zaczyna doskonalić wzrok, przez co maluch jest już w stanie dostrzec ludzi i przedmioty z większej odległości.
Rozwój emocjonalny dwumiesięcznego dziecka
Drugi miesiąc to także czas intensywnego rozwoju psychicznego i emocjonalnego dziecka. W tym czasie na twarzy malucha powinien pojawić się pierwszy uśmiech jako reakcja na widok swoich rodziców czy innych bliskich lub inny obraz, który przypadnie mu do gustu. To także czas na pierwszy śmiech i żywą reakcję na wszelkie towarzystwo.
Jako że w tym czasie w dziecku zaczyna wzrastać chęć i potrzeba kontaktu ze światem zewnętrznym, naturalnym jest, że pojawiają się także reakcje – zarówno te pozytywne, wspomniane wyżej – jak i negatywne. Dziecko wyraźnie pokazuje, płaczem, krzykiem lub grymasem, co mu się nie podoba. Odwzorowuje mimikę twarzy rodziców i zaczyna gestykulować, dając tym samym znać o swoim nastroju.
Gesty pojawią się także jako oznaka pewnej świadomości stałego rytmu dnia. Kiedy zbliżać się będzie pora karmienia da się zauważyć, że dwumiesięczne dziecko oczekuje pokarmu cmokając lub oblizując wargi.
Jak wspierać rozwój niemowlęcia w drugim miesiącu jego życia?
Bardzo ważne jest aby rodzice w odpowiedni sposób wspierali rozwój dziecka w każdym miesiącu jego życia.
Drugi miesiąc życia dziecka to początek intensywnego rozwoju jego wzroku, dlatego też niezwykle ważne jest aby stymulować jego koordynację wzrokową. Umieszczaj kolorowe przedmioty około 30 centymetrów od twarzy dziecka i powoli zataczaj nimi kręgi, pozwalając maluchowi śledzić je wzrokiem.
Od czasu do czasu przewróć dziecko na brzuszek i pozwól mu obserwować świat z tej perspektywy. Wspomoże to rozwój jego mięśni szyjnych, mięśni pleców oraz stawów biodrowych. Specjaliści dowodzą także, że dzieci spędzające część swojego czasu na brzuchu znacznie szybciej zaczynają raczkować.
Istotnym ćwiczeniem jakie powinniście wykonywać z maluchem jest także nauka chwytania. Umieść zabawkę w pobliżu dłoni dziecka – kiedy spróbuje złapać przedmiot włóż go w jego zaciśniętą piąstkę a następnie delikatnie rozprostuj paluszki.
Każdy tydzień i każdy kolejny miesiąc życia niemowlęcia to istotny pod różnymi względami czas. Warto w zróżnicowany lecz odpowiedzialny i sprawdzony sposób wspierać jego rozwój, dostosowując gry i zabawy do wieku, potrzeb i umiejętności malucha.