Pierwszy miesiąc życia dziecka może wydawać się biernym czy jednostajnym okresem, bez bardziej widocznych sygnałów rozwoju dziecka. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej, bowiem już od pierwszych chwil na świecie noworodek uczy się nowego otoczenia, rozwija i chłonie bodźce, które do niego docierają.
Co warto wiedzieć o pierwszym miesiącu życia dziecka?
W pierwszym miesiącu życia niemowlę ma bardzo delikatną, różową skórę, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Często pojawia się na niej trądzik niemowlęcy, będący skutkiem obecności hormonów mamy w organizmie dziecka. Cienka i czuła skóra jest, póki co jedynym kanałem komunikacji dziecka ze światem – niemowlę odczuwa każdy dotyk rodzica, uwierającą pieluszkę i miękkiego pluszaka.
Miesięczne dziecko potrafi już unieść nieco własna główkę podczas leżenia na brzuchu. Owa główka wydaje się być nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała – jej obwód jest zazwyczaj kilka centymetrów większy od obwodu klatki piersiowej dziecka.
Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, w którym podwaja ono swoją dotychczasową masę i może przybrać na wadze około 500 gramów.
Rytm dnia miesięcznego dziecka jest raczej stały i składa się jedynie z kilku elementów. Miesięczny niemowlak regularnie je i równie często się załatwia. Oprócz tego potrzebuje co najmniej 15-godzinnej dawki snu dozowanej w postaci krótkich drzemek i faz czuwania. Nieodzownym elementem komunikacji niemowlęcia ze światem jest także częsty i donośny płacz – przez pierwsze dni pozbawiony łez – który przybiera różne częstotliwości i poziomy głośności.
Pozbawione ciepłego i bezpiecznego schronienia w postaci brzucha mamy miesięczny niemowlak wymaga stałej opieki, czułości, poczucia bezpieczeństwa i obecności rodziców.
Odruchy niemowlęce
W początkowym okresie swojego życia każdy noworodek wykazuje pewne odruchy, nietypowe i niespotykane u osób dorosłych. Nie należy się nimi martwić – są one zupełnie naturalne dla miesięcznego malucha.
- Odruch Rootinga, inaczej zwany odruchem szukania piersi
Można zaobserwować go w sytuacji, kiedy delikatnie muska się niemowlęcy policzek. Po podświadomym przetworzeniu tego bodźca dziecko automatycznie odwróci główkę w stronę ręki i otworzy buzię gotowe do przyjęcia pokarmu. - Odruch chwytny
Kiedy dotkniesz wnętrze dłoni niemowlęcia palcem lub cienkim przedmiotem o podobnym kształcie dziecko zaciśnie na nim swoją piąstkę z nieoczekiwaną siłą. Siła chwytu umożliwia podniesienie dziecka do góry złapanym palcem czy przedmiotem. - Odruch kroczenia
Kiedy ustawisz dziecko w pozycji pionowej, podtrzymując je pod pachami zacznie ono przebierać nóżkami jakby stawiało własne, samodzielne kroki. - Odruch Moro, zwany także odruchem obejmowania
Uwidacznia się, kiedy niemowlę jest przestraszone. Dziecko reaguje na sytuację stresową nagłym rozprostowaniem rąk i nóg oraz wyciągnięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy w tył a następnie powoli przyciska ręce do siebie. - Odruch Babińskiego
To reakcja na dotyk podeszwy stopy dziecka. Delikatnie połaskotane w stopę dziecko zegnie małe palce u stóp, duży natomiast pozostawi prosty, skierowany ku górze.
Jak wesprzeć rozwój dziecka w pierwszym miesiącu życia?
W pierwszych tygodniach swojego życia dziecko intensywnie chłonie wszystko to co je otacza. Należy więc jak najwięcej przebywać z niemowlęciem, przybliżać do niego swoją twarz, zapoznawać go z nią. Możesz pokazywać dziecku nietypowe miny, pracować mimiką – w ten sposób stymulujesz rozwój dziecka, które będzie bacznie obserwować twoją twarz starając się ją naśladować.
Pokazuj dziecku różnorodne, kolorowe zabawki. Warto pamiętać, że wzrok tak małego dziecka nie jest jeszcze prawidłowo rozwinięty, dlatego najlepiej pokazywać mu zabawki w odległości około 20-30 centymetrów.
Wchodź w każdą możliwą interakcję z dzieckiem. Puszczaj muzykę, czytaj, a jeśli w międzyczasie wykonujesz obowiązki domowe – opowiadaj o nich. Przytulaj, masuj, głaszcz i okazuj czułość i miłość w każdy możliwy sposób. Dotyk nie tylko stymuluje prawidłową pracę organizmu dziecka, ale też pozwala mu już od pierwszych dni życia rozwijać się emocjonalnie.