Po tak długo wyczekiwanym, niezwykle ważnym dniu, jakim jest poród, świeżo upieczona mama otrzymuje wiele obowiązków, o których musi pamiętać. Mowa tu nie tylko o oczywistej opiece nad niemowlęciem, ale także o wielu innych istotnych kwestiach związanych z przyjściem na świat malucha. Jedną z pierwszych po powrocie do domu mamy i dziecka jest kontrolna wizyta położnej. Jak przebiega taka wizyta i jak się do niej przygotować? Kiedy należy spodziewać się odwiedzin?
Kiedy położna odwiedza mamę i dziecko?
Zazwyczaj położna środowiskowa przychodzi do domu młodej mamy w dzień po wypisie ze szpitala. Oczywiście, może to także nastąpić nieco później, jednak zdarza się to rzadko. Wizyta patronażowa może zakończyć się po jednej wizycie lub też rozciągnąć się nawet do sześciu rozłożonych w czasie odwiedzin.
Obecnie, w coraz większej ilości przychodni i szpitali istnieje możliwość umówienia się z położną na wcześniejszy telefon i dokładne, telefoniczne omówienie pory odwiedzin – warto dopytać o tę opcję, gdyż znacznie ułatwi ona przygotowanie się do wizyty, a także zwiększy Twój komfort i spokój.
Przebieg wizyty
Jeżeli wybrałaś położną środowiskową jeszcze przed porodem masz pewność kto złoży Ci wizytę, jeśli natomiast nie dokonałaś wyboru samodzielnie szpital zrobi to za Ciebie i wyznaczy jednego ze swoich pracowników.
Głównym celem wizyty patronażowej jest szeroko pojęta pomoc młodej mamie, wchodzącej w nową rolę. Położna ma za zadanie sprawdzić, czy opieka nad dzieckiem przebiega prawidłowo i w razie potrzeby poinstruować mamę co powinna zmienić lub poprawić.
Pierwszym punktem spotkania powinna być rozmowa położnej i młodej mamy. To czas na dokładny wywiad dotyczący zdrowia dziecka, ale także samopoczucia mamy. Jeżeli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości związane z połogiem powinnaś poinformować o tym położną. Również nieprawidłowości związane z rozwojem i zachowaniem malucha powinny zostać zgłoszone specjaliście.
Po rozmowie położna przechodzi do badania właściwego. Najpierw bada mamę, sprawdzając stan jej krocza lub rany po cesarskim cięciu oraz piersi, a następnie przystępuje do badania noworodka. Wtedy to położna bada stan ogólny dziecka, stopień wygojenia kikuta pępowiny oraz stan skóry malucha.
Po badaniu, położna może dopytać Cię jeszcze o kilka kwestii a także zachęcić do zadawania pytań. Jeżeli posiadasz jakiekolwiek wątpliwości lub nurtujące pytania jest to najlepszy czas na zadanie ich – temu właśnie służy owa wizyta, należy więc wykorzystać jej możliwości, by dowiedzieć się wszystkiego, co może pomóc Ci jak najlepiej zadbać o Twoje dziecko jak i o siebie samą!