Codzienna pielęgnacja noworodka i razem spędzony czas to niezwykle istotne aspekty wspólnego życia. Wspomagają prawidłowy rozwój dziecka i budują właściwą więź emocjonalną między rodzicami i dzieckiem. Wciąż mało popularnym, choć wyjątkowo korzystnym, sposobem na wspólne i efektywne dla obu stron spędzanie czasu jest masaż niemowlęcia.
Regularne masowanie niemowlęcia nie tylko pozwala je zrelaksować i uspokoić, ale niesie także za sobą cały szereg korzyści, zarówno dla dziecka jak i dla rodzica.
Jak masować noworodka?
Aby masaż naszego malucha był bezpieczny i przyniósł zamierzone rezultaty należy właściwie się do niego przygotować.
- Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury pomieszczenia – nie powinna ona być niższa niż 24 stopnie, aby maluch nie zmarzł podczas masażu.
- Przed rozpoczęciem masażu należy dokładnie umyć ręce oraz ściągnąć z nich wszelką biżuterię. Masaż to czas relaksu, nie chcemy aby został przerwany nieplanowanym zadrapaniem bransoletką czy pierścionkiem.
- Do masażu można użyć delikatnej oliwki nawilżającej. Dla większego komfortu dziecka warto ogrzać ją nieco w dłoniach przed użyciem.
Masaż należy wykonywać powoli, delikatnie i rytmicznie a wszystkie wykonywane ruchy należy powtórzyć średnio trzy razy. Trzeba także bacznie obserwować dziecko w trakcie masażu – powinno ono być spokojne i zrelaksowane. Jeśli widzimy, że dziecku nie podoba się masaż, jest nerwowe lub zbyt ruchliwe, najlepiej jest go przerwać.
6 elementów masażu niemowlęcia
Głowa i twarz – należy zacząć od delikatnego głaskania główki dziecka, po czym przesunąć palce pod nią i masować jej tył. Następnie kładziemy dłonie na czole dziecka i delikatnie przesuwamy palce od jego środka w dół, ku skroniom. W drugiej części masażu skupiamy się na twarzy – masujemy okolice wokół oczu, gładzimy wzdłuż nosa oraz nad policzkami. Masujemy policzki od środka w kierunku uszu i szyi, następnie wykonujemy kilka kółek wokół ust.
Ramiona i dłonie – gładzimy ramiona jednocześnie delikatnie masując ich mięśnie, następnie unosimy ręce dziecka trzymając za nadgarstki i delikatnie ściągamy w dół. Dłonie masujemy rytmicznie je pocierając, następnie chwytamy za przedramię dziecka, jednocześnie masując każdy palec osobno drugą, wolną ręką.
Klatka piersiowa – delikatnym, lecz pewnym ruchem przechodzimy wzdłuż żeber dziecka po czym masujemy mięśnie klatki piersiowej. Obszar poniżej żeber masujemy od jego środka ku bokom.
Brzuch – płynnym i okrężnym ruchem masujemy brzuszek. Zataczamy koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Nogi i stopy – do masażu nóżek przechodzimy od brzucha, wzdłuż bioder. Masujemy uda następnie łydki i przechodzimy do stóp i palców. Warto także wykonać nogami dziecka kilka ruchów tak zwanego rowerka. Stopy masujemy w taki sam sposób jak dłonie – najpierw okrężne ruchy powierzchni stopy, następnie powoli, każdy palec z osobna.
Plecy i pupa – teraz delikatnie przewracamy malucha na brzuch. Masujemy plecy od góry, przechodzimy od barków i ramion do części lędźwiowej, następnie poprzez część guziczną, czyli tak zwaną kość ogonową przechodzimy do masażu mięśni pupy dziecka.
Wachlarz korzyści jakie niesie za sobą regularny masaż dziecka jest niezwykle szeroki. Dzięki bliskości buduje się i zacieśnia więź między rodzicem a dzieckiem, a czuły i wprawny dotyk pozwala zniwelować różnego rodzaju dolegliwości takie jak kolka czy zaparcia. Po masażu dziecko jest rozluźnione i odprężone a co za tym idzie – dużo łatwiej i szybciej zasypia. To wspólny czas relaksu i wyciszenia, z którego korzystają także rodzice, poznając i ucząc się swojej pociechy centymetr po centymetrze.