Pępowina dziecka to żyła, którą było połączone z łożyskiem matki, a przez którą przepływał pokarm i tlen, natomiast usuwane były zanieczyszczenia. Po porodzie pępowina zostaje odcięta, a na kikut zakłada się specjalną zapinkę – tak powstaje pępek. Często rodzice stresują się, że nie podołają pielęgnacji kikuta pępowinowego, jednak nie taki diabeł straszny jak go malują!
Kikut pępowinowy
Po porodzie pępowina zostaje odcięta, jednak nadal z pępka dziecka wystaje jej część. Nie wygląda ona zbyt estetycznie, stopniowo zasycha i twardnieje. Na początku przybiera niebieskawy odcień, a pod koniec ciemnobrązowy. Gdy prawidłowo będzie się goić może odpaść po około dwóch tygodniach. Czasem ten czas może się wydłużać, jednak, gdy trwa to dłużej niż 30. dni należy udać się do specjalisty po poradę odnośnie pielęgnacji lub leczenia szpitalnego.
Jeżeli wokół kikuta skóra jest zaczerwieniona i ciepła, zauważasz, że pojawił się obrzęk, to również udaj się do specjalisty, który odpowiednio zadba o pielęgnację pępka u niemowlęcia.
Kikut pępowinowy nie jest unerwiony, dlatego też nie sprawia bólu maluchowi, jednak należy zachować ostrożność podczas jego pielęgnacji i nie pocierać zbyt mocno, żeby strupek nie oderwał się za szybko.
Pielęgnacja pępka
Kikut pępowinowy nie może być pielęgnowany żadnymi kremami czy oliwkami. To może spowodować utrudnienie w wyschnięciu, a tym samym spowolni jego odpadnięcie. Najkorzystniej, kiedy pępek będzie miał ciągły dostęp do powietrza, dlatego nie zakładaj na niego pieluszki, nie zaklejaj go plastrami. Powinnaś często przemywać te okolice, przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej jednak, gdybyś robiła to przy każdej zmianie pieluszki i stosowała tak zwaną pielęgnację suchą, którą zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. To szybciej wysuszy pępek, a tym samym sprawi, że sprawniej odpadnie.
Warto używać wacika z mydłem, delikatnie wytrzeć kikut i go osuszyć. Można sięgnąć po preparat antyseptyczny.
Ważne jest byś przed każdym oczyszczaniem kikuta miała świeżo umyte ręce, po to by zachować odpowiednią higienę.
Pielęgnacja podczas kąpieli
Należy unikać moczenia kikuta zanim odpadnie. Dlatego kiedy kąpiesz dziecko w wanience, po prostu nalej mniej wody, po to by nie dotykała ona pępka dziecka. Oczywiście, w stu procentach nie unikniesz zamoczenia pępka. Wtedy po prostu dokładnie osusz te okolice.
Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany, to najlepiej będzie, gdy udasz się do lekarza. Wtedy on oceni i zaleci Ci jak pielęgnować to miejsce, ewentualnie przepisze odpowiednie preparaty. Jeżeli nic takiego nie ma miejsca, to nie obawiaj się pielęgnacji kikuta pępowinowego na własną rękę, dziecko zupełnie nie odczuwa bólu, kiedy go tam dotykasz. A im lepiej zadbasz o prawidłową pielęgnację, tym sprawniej dziecko pozbędzie się kikuta.