Aktywność fizyczna na stałe wpisała się w codzienną rutynę przyszłych mam. Coraz więcej kobiet w ciąży wybiera spacer, zamiast kolejnych godzin wylegiwania się na kanapie, a niektóre z nich stawiają na nieco bardziej wymagający wysiłek. Wiele mam zadaje sobie pytanie: czy warto?
Jakie są korzyści uprawiania sportu podczas ciąży?
Aktywność fizyczna przyczynia się do zapobiegania dolegliwościom ciążowym, takim jak bóle pleców, nóg, powstawaniu obrzęków, a dodatkowo poprawia krążenie i przyczynia się do lepszego samopoczucia. Ponadto, wysiłek fizyczny usprawnia układ oddechowy, co ma w późniejszym czasie ma pozytywny wpływ na przebieg porodu. Zwiększa się siła i wytrzymałość mięśni, a zmniejsza poziom lęku i stresu powodując, że poród jest szybszy i bardziej znośny, a przyszłe mamy zrelaksowane.
Jedną z ważniejszych zalet treningów podczas ciąży jest to, że aktywność ta przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia, ale również do sylwetki i wagi sprzed ciąży. Spowodowane jest to tym, że aktywne ciężarne nie przybierają tylu kilogramów, a mięśnie, które są wyćwiczone osiągają szybszą zdolność do obkurczania.
Jakie ćwiczenia wybrać?
Spacery są zawsze dobrym rozwiązaniem, gdy organizm potrzebuje dotlenienia czy rozruszania. Poprawiają nastrój i pomagają się odprężyć.
Pływanie jest sportem, który można uprawiać w każdym momencie ciąży. Poprawia krążenie, redukuje bóle kręgosłupa i obrzęki, a ponadto pozwala zachować dobrą kondycję, wagę i wzmacnia wytrzymałość mięśni bez nadmiernego wysiłku.
Aqua Aerobik podobnie jak pływanie, dobrze działa na wszelkie bóle dokuczające kobietom w ciąży. Wiele pływalni organizuje specjalne kursy dla ciężarnych, które mają na celu odprężenie, rozluźnienie, a przy tym wzmocnienie mięśni całego ciała.
Fitness to kolejna z korzystnych aktywności, jeżeli uwzględnia stan ćwiczącej, przyszłej mamy. Należy pamiętać o zrezygnowaniu z gwałtownych ruchów oraz ograniczeniu na początku, a później o całkowitym wyeliminowaniu ćwiczenia mięśni brzucha.
Joga jest idealną aktywnością dla kobiet, które miały styczność z takimi ćwiczeniami jeszcze przed ciążą. Można ją praktykować od pierwszych tygodni ciąży, aż do porodu, o ile nie następują żadne komplikacje. Joga ma bardzo dobry wpływ na ciało przyszłej mamy — poprawia oddychanie, wzmacnia mięśnie ciała i poprawia krążenie oraz trawienie.
Jakich sportów unikać?
Należy pamiętać, że nie każda aktywność jest przeznaczona dla kobiet w ciąży. Koniecznie trzeba unikać czynności, w których występuje ryzyko utraty równowagi czy uderzeń. Gwałtowne ruchy również nie są wskazane podczas ciąży. Przyszłe mamy powinny przede wszystkim zrezygnować z:
- sztuk walki
- nurkowania
- intensywnych treningów biegowych
- jazdy na nartach
- jazdy na rowerze, łyżwach i rolkach
- sportów kontaktowych
Poza tym nie zaleca się uprawiania sportów wtedy, gdy:
- podczas ćwiczeń pojawiają się intensywne skurcze
- występuje krwista wydzielina z pochwy
- pojawia się ból brzucha
- pojawia się ból głowy
O czym jeszcze pamiętać?
Zanim zaczniesz jakąkolwiek aktywność, pamiętaj o wcześniejszym skonsultowaniu się z lekarzem, który kontroluje przebieg Twojej ciąży. Dodatkowo przy ćwiczeniach fizycznych niezmiernie ważne jest by odpowiednio nawadniać i odżywiać organizm. Nie zapominaj o diecie bogatej w warzywa, które są źródłem witamin i substancji odżywczych. Ponadto, przed każdym treningiem wykonuj rozgrzewkę i nie zmuszaj swojego organizmu do osiągania podobnych wyników, jak te sprzed ciąży.
Ważne by zachować zdrowy umiar i słuchać tego co podpowiada Ci Twój organizm.