Katar to wyjątkowo powszechna dolegliwość, na którą niektórzy czasem nawet nie zwracają uwagi. U niemowląt wygląda to jednak nieco inaczej – w przypadku kilkutygodniowych maluchów katar jest dolegliwością nieprzyjemną i uciążliwą, także dla rodziców.
Objawy kataru u niemowląt
Katar u niemowląt może wystąpić samodzielnie lub jako jeden z objawów choroby. Zazwyczaj, początkowym objawem kataru jest wyraźne rozdrażnienie dziecka; niemowlę bywa niespokojne i nie ma ochoty na jedzenie. Dopiero po czasie daje się zauważyć najbardziej rozpoznawalny objaw kataru – gęsta wydzielina cieknąca z nosa malucha.
Katarowi raczej nie towarzyszy gorączka, jednak mimo wszystko jest on dolegliwością bardzo męczącą, zarówno dla dziecka jak i rodziców. Niestety, katar u niemowląt jest niezwykle powszechny i należy przygotować się na to, że prędzej czy później trzeba będzie się z nim zmagać.
Nie należy jednak wpadać w panikę – jeżeli nie katar nie jest zwiastunem poważniejszej choroby, po kilku dniach z pewnością odpuści i pozwoli maluchowi na dalsze swobodne zdobywanie świata.
Jak radzić sobie z katarem u niemowląt?
Na katar u dzieci istnieje wiele różnych sposobów – zarówno domowych jak i tych bardziej profesjonalnych.
Pamiętaj o odpowiednim nawilżaniu powietrza w miejscach gdzie przebywa maluch. Suche powietrze dodatkowo podrażnia i wysusza już zmęczone śluzówki. W tym celu możesz użyć specjalnego nawilżacza powietrza
Bardzo ważne podczas kataru jest także odpowiednie nawadnianie organizmu. U niemowląt katar to także problemy ze ssaniem, a więc z jedzeniem i piciem. Zatkany nos nie sprzyja spokojnemu i przyjemnemu pobieraniu pokarmu, dlatego też przed każdym posiłkiem warto udrożnić nos malucha aby jedzenie i picie było dla niego łatwiejsze i przyjemniejsze.
Jak udrożniać zatkany nos?
Jako że maluch nie jest jeszcze w stanie samodzielnie wysiąkać nosa, musisz zrobić to za niego. Można użyć prostej metody i co jakiś czas kłaść dziecko na brzuchu (tylko wtedy gdy nie śpi). W ten sposób wydzielina sama wypłynie z noska. Nie jest to jednak w pełni skuteczny sposób, dlatego też warto sięgnąć po inne metody, takie jak na przykład przemywanie noska solą fizjologiczną.
Przed karmieniem wpuść do każdej dziurki kroplę lub dwie soli fizjologicznej i odczekaj chwilę. Dzięki soli wydzielina rozrzedzi się i łatwo da usunąć się z nosa.
Innym sposobem na katar jest użycie specjalnie do tego przeznaczonej gruszki lub aspiratora.
Przydatna może się także okazać maść majerankowa, o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Maść działa także ściągająco na błony śluzowe i może być bardzo pomocna w zmaganiach z niemowlęcym katarem.
Kiedy udać się do lekarza?
Katar u niemowląt to uciążliwa lecz niegroźna dolegliwość, która mija zazwyczaj po około tygodniu. Jeżeli jednak niedrożność utrzymuje się przez dłuższy czas, a wydzielina zmienia barwę z przezroczystej na zielonkawą to znak, że należy udać się do pediatry, w celu dalszej diagnostyki.