Ciemieniucha dotyka większość nowo narodzonych dzieci. Występuje w okolicach ciemiączka – jak sama nazwa wskazuje i objawia się łuszczeniem skóry, występowaniem żółtych, tłustych łusek, czasem nawet na całej głowie malca. Zwykle pojawia się od 3. do 6. tygodnia po urodzeniu i jeżeli jest nieleczona, może nie schodzić nawet przez rok.
Jak powstaje ciemieniucha?
Ciemieniucha powstaje w miejscu, gdzie wydziela się najwięcej gruczołów łojowych, zazwyczaj jest to tył głowy, ale może dotknąć również miejsca na powiekach, za uszami, w okolicach pach, pachwinach i skóry przykrytą pieluszką.
Gruczoły łojowe w nadmiarze produkują łój, ze względu na działanie matczynych hormonów. Łój, który się wytworzył zasycha wraz ze złuszczającym się naskórkiem. Przez to tworzą się żółte plamy, łuski, wysypki.
Jakie są przyczyny powstawania ciemieniuchy?
Tak naprawdę nadal nie jest znana pierwotna przyczyna występowania ciemieniuchy. Lekarze zgodnie twierdzą jednak, że nie jest to skutek alergiczny, spowodowany dostarczanym pokarmem, jak zwykło się twierdzić. Gruczoły łojowe są nadzwyczaj aktywne w pierwszych tygodniach życia dziecka, co powoduje, że zbyt mocno natłuszczają skórę dziecka, powodując występowanie ciemieniuchy. Ryzyko wystąpienia ciemieniuchy zwiększa się wraz z nadejściem cieplejszych dni. Gruczoły skórne pracują wtedy jeszcze intensywniej. Warto wiedzieć, że ciemieniucha nie jest dla dziecka uciążliwa. Nie powoduje świądu ani bólu, a jedynie nieestetycznie wygląda. Natomiast, jeżeli zareagujesz zbyt późno lub gdy nieodpowiednio podejdziesz do kwestii pielęgnacji, to może, w miejsce występowania ciemieniuchy, wdać się infekcja. Objawia się podrażnieniem w postaci zaczerwieniania i obrzęku.
Jak pielęgnować miejsca dotknięte ciemieniuchą?
Jeżeli ciemieniucha nie jest zbyt intensywna to też nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Wystarczy, że przy czesaniu głowy dziecka szczotką z miękkim włosiem, delikatnie spróbujesz usunąć łuski. Najlepiej, kiedy zrobisz to po kąpieli, kiedy skóra i pokrywająca ją wydzielina, zmiękcza się.
Dobrym sposobem pielęgnacji skóry głowy jest używanie olejku na 10-15 minut przed kąpielą. Później tak samo, przy użyciu szczotki z delikatnym włosiem, spróbuj usunąć łuski z głowy dziecka. Na końcu umyj głowę niemowlęcia.
Jednym z bardziej powszechnych domowych sposobów na ciemieniuchę jest nałożenie wazeliny na miejsca dotknięte tym problemem, a następnie nakrycie głowy bawełnianą czapeczką i pozostawienie tego na całą noc. Rano łój powinien znaleźć się we wnętrzu czapeczki, a jeśli pozostało coś na głowie, możesz delikatnie usunąć to szczotką, przy czesaniu włosów. Można też nabyć w aptece lub drogerii specjalnie przeznaczony na ciemieniuchę preparat.
Najważniejsze by pozostać cierpliwym, ponieważ ciemieniucha to zjawisko, które utrzymuje się dłuższy czas i nie tak łatwo się jej pozbyć, dlatego gdy za pierwszym razem nie zobaczysz pożądanych efektów, nie zniechęcaj się, tylko konsekwentnie trzymaj się rutyny pielęgnacyjnej.
Czy można zapobiec ciemieniusze?
Profilaktycznie można używać oliwki do pielęgnacji głowy dziecka, po to by uniknąć powstawania ciemieniuchy. Dodatkowo nie zaleca się przegrzewania miejsc narażonych na jej występowanie, ponieważ to tylko nasila objawy.
Najważniejsze to zachować odpowiednią higienę, która pozwoli Ci zapobiec, ale też prawidłowo pielęgnować miejsca narażone i dotknięte ciemieniuchą. Koniecznymi czynnościami jest odpowiednie nawilżenie głowy preparatami służącymi do tych celów, wyczesywanie łusek delikatną szczotką i mycie główki środkami odpowiednimi dla dzieci.