Otulanie dziecka nie jest nową metodą. Stosowana od wieków i w każdym zakątku świata działa uspokajająco i łagodząco na niemowlę. Już po urodzeniu pielęgniarki owijają dziecko, po to by dać mu przestrzeń podobną do tej w łonie matki. Na czym polega spowijanie i czy warto je stosować?
Spowijanie dziecka to nic innego jak szczelne zawijanie dziecka w kocyk, otulacz, czy rożek, tak by jego rączki znalazły się blisko ciała. Noworodek przyzwyczajony do ciasnych przestrzeni, czuje się swobodnie i bezpiecznie będąc otulonym. Ponadto śpi spokojniej i łatwiej mu się wyciszyć.
Otulenie niemowlęcia może nawet zapobiec spontanicznym odruchom, na przykład moro, które łatwo zaburzają spokój i często wybudzają go ze snu.
Spowijanie dziecka stało się też popularne dzięki temu, że zapobiega i koi kolki u dziecka. Odpowiednio ciepła temperatura dziecka pod kocem i lekki ucisk stanowią swego rodzaju masaż na ból brzucha, wzdęcia i zaparcia.
Czym otulać niemowlę?
Najczęstszym wyborem jest po prostu tkanina, którą sama otulisz dziecko. Ważne, by była wykonana z odpowiedniego materiału. Zaleca się bawełnę, bambus, czy też muślin. Pierwszy z nich jest i najbardziej popularnym. Przewiewny materiał i przyjazna w dotyku struktura zapewniają komfort i zmniejszają ryzyko przegrzania dziecka, co może w późniejszym czasie doprowadzić do odparzeń. Muślin natomiast najczęściej tkany jest z jedwabiu, bawełny lub wełny. Warto wiedzieć, że muślinowe tkaniny z każdym praniem zyskują na miękkości, co jest niebywałym atutem w tym wypadku.
Bambus z kolei to naturalny materiał, który jest w pełni hipoalergiczny. Nawet nasiąknięta wilgocią tkanina z bambusa, nie przysparza nieprzyjemnych zapachów. Jej największą zaletą jest posiadanie umiejętności termoregulacyjnych, co sprawia, że zimą daje dodatkowe ciepło, a latem obniża temperaturę o 2-3 stopnie Celsjusza. Ponadto jest niezwykle miła w dotyku i niesamowicie miękko otula skórę, nie podrażniając jej.
Otulacz – tak, czy nie?
Przy wyborze otulacza zwróć uwagę na wcześniej wspomniany materiał, ale też na jakość wykonania tego produktu. Wiele z nich jest projektowane przez doświadczone położne, które doskonale wiedzą, czego potrzeba dziecku. Co więcej, otulacze z nowszych serii pozwalają na zmianę brudnej pieluchy, bez specjalnego odwijania dziecka i przewracania go z jednej strony na drugą, w tym celu.
Do kiedy otulać dziecko?
Czas spowijania dziecka jest bardzo indywidualny. Już po porodzie dziecko zostaje zawinięte, po to by uniknąć szoku zmiany otoczenia. Ważne jest, dlatego, spowijanie dzieci we wczesnych stadiach rozwoju, wtedy potrzebują najbardziej poczucia bezpieczeństwa i spokoju, w otaczającej ich nowej rzeczywistości. Pamiętaj, że otulanie daje poczucie bliskości i ciepła. Również starsze dzieci tego potrzebują, jednak już w formie bezpośredniego przytulania przez rodzica.
Otulanie dziecka to metoda znana od wieków i od wieków wykorzystywana przez matki i lekarzy. Stanowi to dodatkową pomoc w rozwoju dziecka i pomaga mu łatwiej przystosować się do nowej, często zmieniającej się rzeczywistości. A przy tym daje mu wiele ciepła i spokoju, dzięki czemu może bez przeszkód smacznie spać przez wiele godzin.