Oprócz odpowiedniej pielęgnacji organizmu i ciała niemowlęcia, nie wolno zapominać o jego sferze emocjonalnej. To właśnie w pierwszych latach życia, dziecko poznaje świat, uczy się odczytywania emocji i ich wyrażania. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z wpływu wczesnych lat dziecięcych na nasze dorosłe życie. Dlatego warto od pierwszych dni istnienia dziecka zadbać o odpowiednią więź i dać mu przestrzeń do rozwoju emocjonalnego, który jest nie mniej ważny, niż zdrowie fizyczne.
Warto wiedzieć, że dziecko we wczesnych stadiach rozwoju potrafi wyrażać tylko skrajne emocje takie jak złość i smutek, zadowolenie czy radość. To wszystko ze względu na to, że stale rozwija się emocjonalnie i w większości to jak ukształtuje się jego charakter może zależeć od Ciebie. Pamiętaj, że podstawy dojrzałości emocjonalnej kształtują się właśnie we wczesnych latach życia dziecka. Dlatego tak ważna jest postawa rodziców względem wychowania i podejścia do dziecka, szczególnie w okresie niemowlęcym.
Bliskość matki istotą rozwoju
Dotyk, czułość i bliskość są niezwykle ważne w pierwszych okresach rozwoju dziecka. Przez dziewięć miesięcy znajdowało się w niezwykle bliskiej relacji z Tobą, dlatego tuż po narodzeniu, kiedy to fizycznie zostaliście rozdzieleni, dziecko potrzebuje tej bliskości jeszcze bardziej.
Maleństwo bardzo domaga się Twojego dotyku, dlatego przy każdej nadarzającej się okazji, przytulaj go, głaszcz i dotykaj. To uspokoi maleństwo, da mu poczucie bezpieczeństwa i miłości. W tym czasie nie szczędź czułości. Dziecko, kiedy czuje się kochane szybciej się uczy i rozwija.
Emocje w opanowaniu
Pamiętaj, że dziecko uczy się od osób, które z nim przebywają. Są to jedyne wzorce, od których malec może chłonąć wiedzę. Dlatego ważne jest by osoby żyjące wokół dziecka potrafiły panować nad emocjami, szczególnie w skrajnych sytuacjach. Powinno się zapewnić przewidywalność dziecku, po to by otrzymało od nas dany schemat sytuacji i to jak należy na nią reagować.
Ponadto dbaj o swoje emocje, to pozwoli Ci bardziej zrozumieć malucha i wsłuchać się w jego reakcje i wyrażane emocje.
Nie oceniaj i szanuj
Dziecko we wczesnym okresie rozwoju przeżywa skrajne emocje, które często wykazywane są płaczem. Nie oceniaj ani nie blokuj tych emocji u dziecka. Warto wiedzieć, że jeżeli nie pozwolisz dziecku na wyrażanie swoich uczuć, może mieć to konsekwencje w postaci problemów żołądkowych czy nadmierną aktywnością. Dlatego stań się przewodnikiem dla niemowlęcia, a gdy potrzebuje ono się wypłakać czy wykrzyczeć, pozwól mu na to.
Przewidywalność zbawieniem
Rutyna dla dziecka to najlepsze co możesz mu zapewnić. Dzięki przewidywalnym czynnościom, maleństwo ma poczucie bezpieczeństwa, dzięki ramom, stanowiącym dla niego stałe oparcie. Dziecko, które przychodzi na świat, znajduje się w całkowicie odmiennej rzeczywistości, która atakuje go bodźcami zewsząd, dlatego warto zapewnić mu schemat dnia, po to by oszczędzić nieprzewidywalnych sytuacji, przysparzających o dezorientację. Mimo że Tobie może wydawać się to mało atrakcyjne, dla niemowlaka jest zbawienne.
Gdy dziecko podrośnie staraj się mu zapewniać już więcej bodźców. Pokazuj, ucz i objaśniaj rzeczy, z którymi ma do czynienia po raz pierwszy. Dzięki temu ciekawość świata malucha będzie stale zaspokojona.
Warto wiedzieć, że po 3. miesiącu życia dziecka, zaczyna się rozwijać tak zwany uśmiech społeczny, dzięki czemu buzia malucha staje się ekspresyjna. Reakcje dzieci, które mogą świadczyć o rozpoznawaniu emocji, kształtują się po 6. miesiącu życia, a dopiero pod koniec pierwszego roku życia dzieci są w stanie regulować swoje emocje, pod wpływem twarzy, na którą patrzą. Uczucia dziecka są związane z jego potrzebami i zainteresowaniami, szczególnie w pierwszych miesiącach i latach życia.