Problemy ze snem to problem, który u kilkutygodniowych i kilkumiesięcznych dzieci występuje dość często. Niestety, brak snu malucha to także nieprzespana noc dla rodziców, a więc – problem podwójny. Jak radzić sobie z niespokojnym snem u niemowlęcia? Co zrobić, aby zminimalizować nocne budzenie się i zadbać o odpowiednią dawkę odpoczynku dla siebie i dziecka?
Przyczyny niespokojnego snu u dziecka
Przez pierwsze miesiące swojego życia dziecko potrzebuje w ciągu doby nawet do 18 godzin snu. W tym czasie dziecko zasypia i budzi się właściwie o każdej porze dnia i nocy, jednak mimo wszystko istotne jest, aby zadbać o jego odpowiedni sen nocny. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju niemowlęcia.
Istnieje wiele przyczyn, wywołujących niespokojny sen lub częste budzenie się malucha w nocy – niektóre z nich łatwo wyeliminować, inne wymagać będą większego zaangażowania a nawet konsultacji lekarskiej.
Przede wszystkim, należy podkreślić, że nie każde nocne budzenie się czy przerwa we śnie to oznaka poważnego problemu. Niemowlęta budzą się często i na to należy się przygotować. Jeżeli od czasu do czasu dziecko budzi się w nocy i szybko zasypia raczej nie ma się czym martwić – można jedynie zastosować pewną obserwację, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny takiego zachowania. Jeżeli natomiast maluch budzi się często, z głośnym płaczem i trudno go uspokoić – może to stanowić podstawy do niepokoju o jego sen.
Małe dzieci to istoty podświadomie doceniające jasno ułożony plan dnia. Bardzo ważna jest dla nich rutyna, w której to dobrze się odnajdują i rozwijają. Dlatego też, nieregularny harmonogram dnia może stanowić jedną z przyczyn niespokojnego snu u dziecka. Jeżeli każdego dnia maluch kładzie się spać o innej porze nie powinno dziwić, że trudno jest mu się do tego przystosować, a co za tym idzie ma problemy z zasypianiem i długotrwałym snem. Warto więc postarać się o możliwe uregulowanie trybu dnia malucha, tak aby karmienie, zabawa, kąpiel oraz drzemki i sen nocy odbywały się o tych samych porach.
Inną, stosunkowo prostą do wyeliminowania przyczyną niespokojnego snu jest nadmiar wrażeń lub bodźców, dochodzących do malucha w trakcie dnia bądź bezpośrednio przed snem. W takim wypadku należy możliwie ograniczyć bodźce zewnętrzne – zadbać o ciszę w sypialni, zmienić światło na cieplejsze i mniej intensywne, jeżeli dziecko zasypia przy lampce. Pomocna może być także relaksująca, wyciszająca kąpiel lub masaż z oliwką.
Do nieprzyjemnych, przeszkadzających we śnie bodźców mogą należeć także:
- niewygodne śpioszki,
- uwierająca pielucha,
- nieodpowiednia temperatura w sypialni,
- niewygodny, nierówny materac,
- zbyt suche powietrze w sypialni.
Niestety przyczyną niespokojnego snu u dziecka może być także choroba. Czasem jest to niegroźny katar, zatkany nosek czy kolka, innym razem w spokojnym śnie może przeszkadzać infekcja.
Obserwuj i reaguj
Pamiętaj, że wiercący się oraz budzący się maluch nie zawsze potrzebuje pomocy czy ratunku – niemowlęta, tak jak i dorośli, śpią w różny sposób. Jeżeli jednak objawy niespokojnego snu nasilają się, przystąp do bacznej obserwacji malucha, aby poznać przyczyny owych nieprawidłowości. Jeżeli po wyeliminowaniu innych niż choroba przyczyn niespokojnego snu maluch w dalszym ciągu ma problemy z przespaniem całej nocy należy skontaktować się z lekarzem, który zbada dziecko i podejmie odpowiednie kroki.